Бойко Борисов: Длъжен съм да предупредя българите - горчиво ще съжаляваме за това, което направихме (ВИДЕО)

Борисов определи като закъсняла реакцията на правителството на позицията на руското МВнР

Пресконференция на ГЕРБ
Пресконференция на ГЕРБ

"Искаме и ние да се преборим за 5-10 секунди от вашите новини, които преливат от възторженост. Събрахме се с колегите да разгледаме т.н. "бюджет. От това, което видях, за първи път в историята ми се случва да говорим за 2-3 месеца", заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по време на пресконференция в централата на партията. 

 

"Управляваащите показаха голямата промяна и в бюджетното планиране. Вчера в НС приехме бюджета за първото тримесечие. Вчера на сайта на МФ беше качен държавният бюджет на Република България за 2022 г. Но той отговаря на разходните и приходните политики, които ще бъдат реализирани през второто тримесечие на 2022 г. Очакваме, че през юли те ще представят актуализация на бюджета, от която те ще рализират политиките и целите, които би трябвало да бъдат реализирани в управленската програма, която тепърва предстои да се одобри от коалиционните партньори", каза бившият финансов министър Кирил Ананиев.

 

Кирил Ананиев подчерта, че има 30-годишен стаж във финансовото министерство и единствено през 1997 година е виждал подобно нещо - тогава са е правил бюджета всеки месец. "Не бих искал да се връщаме към тази практика, защото макар и шеговито - на базата на новата технология на правене на бюджета, може да кажем, че е възможно правенето на бюджета всеки месе. Но дали това е разумната политика", попита народният представител от ГЕРБ-СДС. 


Той допълни, че заложеният дефицит от 4,1%, но това не е истинската цифра. Дефицитът според него ще премине над 6% и то преди заложената от правителството актуализация в средата на годината. Другото, което притеснява Ананиев е обявяването, че ще се тегли държавен дълг от 7,3 милиарда лева, а всяка друга година по нови 9 милиарда и 100 млн. лева. "това са изключително опасни тенденции. Този дълг трябва да се обслужва след това и това може д астане по два начина - или чрез вдигане на данъците, или чрез влизане в дългова спирала, което противоречи на заявената цел на управляващите да станем членове на еврозоната от 1 януари 2024 г.", обясни Ананиев.


Делян Добрев от своя страна показа графики, на които се виждат дълговете на страната, като през 2024 година ще стигнем над 47,1милиарда лева, или 29,3 % дълг от БНП. "Откъде идва това нарастване на държавния дълг? Идва от това, че се планира голям дефицит - 4,1 % заложено в бюджета. Но както обясни г-н Ананиев - дефицитът ще бъде значително по-висок, защото някои от разходите са от миналата година и не се броят в дефицита за 2021 г.", коментира Делян Добрев. 

 

Томислав Дончев заяви, че дълго време е мислил какъв е коварният замисъл на това да се мисли бюджет за три месеца, като е разбрал, че това всъщност са промяна на приоритети през три месеца. Той припомни, че всички политически заявки са били, че АМ "Хемус" ще се дострои на база на нови договори. "След година пълен застой виждам, че участъка след Боаза се строи. На база на какви договори се строи? Нали инхаус процедурите бяха лоши?", запита Дончев.  Той припомни, че няма да се строи тунелът под Шипка, а е по-добре да има четири ленти, като уточни, че довеждащият път до там е двулентов като попита как ще се разшири.

 

"Последният анонс е, че той въпреки това ще се строи, но за какво ни бяха тези колебателни решения. С колегите тепърва ще правим анализ на предложения ни държавен бюджет, но и в предварителния анализ има притеснения, че европейското финансиране ще се замести с дългово такова", каза Дончев. Той обяви, че втора година страната ни не е получила нито цент европейско финансиране.

 

"Аз съм длъжен да предупредя българите. Когато се усетите за какво става въпрос след тези възторжени празненства, че сме отишли на 50 милиарда дълг и ще ви предложат само постна пица. Длъжен съм да ви предупредя, че горчиво ще съжаляваме за това което направихме. Трупат се милиарди дългове", каза от своя страна Бойко Борисов. Той цитира изказване на Петков от 27 октомври 2021 година, че докато не се спрат кражбите не трябва да се пипат данъците, а когато спрат кражбите ще има пари за всичко. "Ноември и декември минават, правителството работи и снощи Петков заявява: "Аз лично си мисля, че трябва да се фокусираме върху важните въпроси, когато са се крали по 4 млрд. лева на месец институциите да работят".  

 

Борисов заяви, че няма нито един лев повече събрани приходи с изключение на инфлацията и попита къде са парите. "Защо взимаш нови дългове и всяка седмица по половин милиард. В рамките на една седмица 4 милиарда изчезнаха". Лидерът на ГЕРБ заяви, че в момента се раздават пари на калпак без никаква политика и поредният шамар, който им забиха е БНБ с почти 50 процента спад на инвестициите, а министър Лорер казва, че има поток от инвестиции, може би е някакво ручейче", пошегува се Борисов.

 

"Дълговете ще станат толкова големи, че еврозоната въобще не може да е приоритет с тази чудовищна инфлация, с този ръст на заемите само лихвите на година ще бъдат над 1 милиард лева. И когато се усетите ще бъде толкова късно", заяви лидерът на партията. Той подчерта, че хората вече се чудят как ще оцелеят, гледат си сметките за ток, първи сме по смъртност, инфлацията върви нагоре, числата на заразените с коронавирус също. 

 

"Общините започнаха режим на тока. Няма да стигнат парите за тролейбуси и метро. Да не говорим за ремонтите на болниците. Схемата е ясна - дългове, раздаване на калпак и докато издържим, после другите да се оправят. Борисов определи като закъсняла реакцията на правителството на изказването на външия министър Лавров - "как да не си го позволи, след като нашият президент каза, че Крим е руски". Румънския президент на 15-та минута имаше прессъобщение, а нашият на петия или шестия час". По темата с РСМ той препоръча на Петков да прочете договора за добросъседство от 2017 г., където пише, че двете договарящи се страни няма да предявяват териториални претенции една спрямо друга. Борисов припомни, че всичко, с което днешните управляващи се хвалят, всъщност още през 2017 г. е разисквано, съгласувано, написано и подписано в Договора с РСМ.

 

"Това че РСМ си е изпратила писмо в ООН е в следствие на подписания от мен и Заев договор. И отново този договор бе приет от КСНС, мерките са нашите, бюджетът е нашият, удължен за още три месеца", обясни той. "Няма да подкрепим, че в България сме фашисти, колко са били кражбите у нас. Какво се случи в тези два месеца, че от 8 милиарда кражбите спаднаха на 4 милиарда".

 

Борисов отново подчерта, че вчера е била актуализирана една третинка от бюджета, изготвен от ГЕРБ, после пак ще се актуализират някакви третинки и запита като знаят колко милиарди ще дойдат в страната ни не ги заложат. Той заяви, че вече трябва да са се събрали тези 8 милиарда и никой не го пита Петков. "Василев пък октомври също казва, че се крадат месечно 8 милиарда, но не се виждат в бюджета, вместо това има само нови 2 милиарда, които са от инфлацията".

 

Ананиев уточни, че 3 милиарда от предстоящото теглене на 7 милиарда ще се ползва за изплащане на стари дългове. 2020 година държавният дълг е бил 20% от БВП, година по-късно нараства на 23% и така нараства с всяка година, а за тази са предвидени 27 % от БВП. Той уточни, че само за изминалата година е теглен дълг от 3,7 млрд. Добрев пък допълни, че графиките, представени от тях са изготвени от Министерството на финансите и ако Асен Василев казва, че няма да има нарастване на дълга, то не знае какви документи се изготвят в неговото министерство.

 

"12 години ГЕРБ държаха цените на тока на 80 лева, а новите управляващи дойдоха със заявката, че са по-образовани. Самият Радев казва, че корупцията води до спад в инвестициите, а днес имаме 50% спад, това е достатъчно", допълни лидерът на ГЕРБ.

"Няма нещо което да не е поскъпнало, единственото, което нараства е външния дълг", подчерта Борисов.

 

Още от "Политика"

Даниел Митов: Трябва да се прекрати глупавата теза, че едва ли не заради "Балкански поток" е започнала войната в Украйна

Надяваме се ПП-ДБ да се научат как се реализират тези проекти и как се отстояват интересите на страната, подчерта Теменужка Петкова

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени