БСП решава за мандата за съставяне на кабинет

Повечето от социалистите са убедени, че именно Корнелия Нинова трябва да е кандидатът им за премиер

Корнелия Нинова
Корнелия Нинова Източник: Zonanews

Днес на Национален съвет на БСП ще реши дали да вземе мандата за съставяне на правителство. Румен Радев ще връчи мандата на БСП на 5 май. Лидерът на социалистите Корнелия Нинова обяви, че решението ще вземе колективният орган на БСП. Повечето от социалистите са убедени, че именно Корнелия Нинова трябва да е кандидатът им за премиер.

 

Много от тях ще настояват левицата да излъчи и състав на кабинет, независимо, че най-вероятно ще върне мандата. Спор има обаче кога да направи това - още на 5 май, при приемането му от президента, или се да изчака предвидения 7-дневен срок, което означава 11 май.

 

При втория вариант ще се даде на парламента още една седмица живот. Че БСП няма да събере парламентарна подкрепа за свое правителство стана ясно още в четвъртък, когато бе обявено, че Радев е избрал именно столетницата за третия мандат. Всички останали парламентарни групи казаха "не" за подкрепа на БСП, а от ГЕРБ дори призоваха соцпартията да върне бързо мандата.

 

Ако и третата политическа сила не успее да събере подкрепа за правителство, ще стигнем до назначаване на служебен кабинет и насрочване на предсрочни парламентарни избори.

Още от "Политика"

България предложи доставки на мазут на Република Северна Македони

По разпореждане на премиера Желязков предложението бе отправено в рамките на телефонен разговор между министъра на външните работи Георг Георгиев и колегата му от Република Северна Македония Тимчо Муцунски

Прочетете повече прочетете повече

Окончателно: Изграждаме огромна натовска база край Кабиле и Безмер

Министрите на отбраната на България и Италия Атанас Запрянов и Гуидо Крозето подписаха Споразумение между правителството на Република България и правителството на Италианската република за сътрудничество в областта на отбраната

Прочетете повече прочетете повече

Кабинетът определи Цанко Бачийски за втори мандат начело на Агенцията за ядрено регулиране

В началото на декември МС прие решение за освобождаване на Борислав Станимиров от длъжността заместник-председател на АЯР, считано от 2 януари 2026 година и определи за зам.-председател Елизабет Цветанова, считано от 5 януари 2026 година

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени