Пред българското общество стоят ясни приоритети, които трябва да са дългосрочно разрешени. Ясно е, че трябва да има диверсификация, дори говорим за законодателство, което изцяло - 100%, да ни откъсне от руския газ, каза по БНТ зам.-председателят на ГЕРБ Даниел Митов. Това той предвижда да се случи в следващия парламент, тъй като по думите му хората искат евтин газ и това може да стане при дългосрочни договори с прозрачни условия.
Днес отговорихме на въпроса след изборите и евентуална нова конфигурация в парламента да сме наясно какви са нашите приоритети и с какви партии, които споделят подобни приоритети бихме могли да говорим заедно, подчерта зам.-председателят на ГЕРБ. Не се събираме за да се харесваме - събираме се за да на базата на ясно поставени цели да направим нищо за държавата и да отговорим на очакванията на хората, добави Митов.
Той изброи кои са приоритетите на ГЕРБ:
- Дългосрочни договори за доставки на газ, различен от руския;
- Таван на цените на горивата - 2.70 лв.;
- Закупуване на следващата партида Ф-16;
- Влизане в еврозоната;
- Построяване на още атомни мощности и пълна диверсификация на ядреното гориво, което да не е руско;
- Съдебна реформа
По думите на Митов високите цени на горивата в момента "наливат пари в сметките на "Лукойл" и "Газпром", а по отношение на газа трябва да помислим и за собствените си залежи. "Трябва да започнем да обръщаме внимание на находищата в България, включително на шистовия газ", коментира той.
Макар именно ГЕРБ да забрани добива му преди години, днес Даниел Митов заяви, че технологиите за извличането вече са променени и този дебат може да бъде отворен отново. По въпроса с атомните мощности заяви, че трябва да спре "терорът върху българските граждани и предприятията" с цените на електричеството.
"След изборите, когато седнем на масата за разговор, партиите, които е разпознатя в тези приоритети, сме готови да работим с тях", заяви политикът, като не уточни дали има предвид "Продължаваме промяната".
Митов изрази надежда бъдещият служебен кабинет "наистина да се държи като служебен".