Държавата взима нов дълг от 150 млн. лв. при много висока лихва от 4,13 %

Това съобщиха от МФ

Министерство на финансите (МФ)
Министерство на финансите (МФ) Източник: Zonanews

България взима поредния нов дълг при много висока лихва. Държавата е поискала да прасира държавни ценни книжа за 200 милиона, но е успяла да пласира само 150 милиона и то на почти космическа лихва от 4,13%.

 

"На 26 септември 2022 г. Министерството на финансите пусна в обращение нова емисия държавни ценни книжа (ДЦК) с оригинален матуритет от 5,5-години, деноминирана в лева с лихвен процент от 3,20%", съобщиха от Министерството на финансите.

 

На проведения аукцион бяха пласирани ДЦК за 149,95 млн. лв. съвкупна номинална стойност при среднопретеглена годишна доходност в размер на 4,13 %. Общият размер на подадените поръчки достигна 203,85 млн. лв., което съответства на коефициент на покритие от 1,02.

 

Отчетеният спред спрямо аналогичните германски федерални облигации е в размер на 223 базисни точки. Най-голямо количество ДЦК на аукциона придобиха банките с 81,3 %, следвани от пенсионни фондове – 9,3 %, застрахователни дружества – 6,7 %, гаранционните фондове – 2,0 % и инвестиционни посредници – 0,7 %. Това е поредният заем, който взима държавата в продължение на няколко седмици.

Още от "Политика"

България предложи доставки на мазут на Република Северна Македони

По разпореждане на премиера Желязков предложението бе отправено в рамките на телефонен разговор между министъра на външните работи Георг Георгиев и колегата му от Република Северна Македония Тимчо Муцунски

Прочетете повече прочетете повече

Окончателно: Изграждаме огромна натовска база край Кабиле и Безмер

Министрите на отбраната на България и Италия Атанас Запрянов и Гуидо Крозето подписаха Споразумение между правителството на Република България и правителството на Италианската република за сътрудничество в областта на отбраната

Прочетете повече прочетете повече

Кабинетът определи Цанко Бачийски за втори мандат начело на Агенцията за ядрено регулиране

В началото на декември МС прие решение за освобождаване на Борислав Станимиров от длъжността заместник-председател на АЯР, считано от 2 януари 2026 година и определи за зам.-председател Елизабет Цветанова, считано от 5 януари 2026 година

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени