Дъщерите на БСП завиха към опозицията, бившите комунисти се цепят като СДС

В новото ляво крило влизат едни от най-ярките критици на настоящето ръководство на левицата

Ана Ананиева и Ана Пиринска
Ана Ананиева и Ана Пиринска Източник: Zonanews

Докато една част от дъщерите на БСП се пробваха за депутати на редовните избори и не успяха да влязат в парламента, друга откровено зави към вътрешната опозиция, съобщава Stnadartnews. Няколко видни щерки на партията минават към новото ляво крило. Опозицията се обедини в нето с цел да иска спешни промени в програмата на Столетницата и посланията й за предсрочния парламентарен вот.

 

В новото ляво крило влизат едни от най-ярките критици на настоящето ръководство на левицата, включително знакови лица като журналиста Велислава Дърева, бившия зам.-енергиен министър Явор Куюмджиев и екс зам.-шефа на Народното събрание Валери Жаблянов. До тях се нареждат дъщерите на емблемите на БСП в последните 30 години Нора Ананиева и Георги Пирински. И двете видни щерки носят името Ана. 

 

"Това е ново обединение в БСП с 3 основни задачи - да се върне демократичното начало и колективното ръководство в партията, да създадем условия за дискусия какво е новото ляво и мястото на БСП в него - и в страната, а защо не и в Европа. И да си върнем партията. Имаме идея да направим и по-широко обединение, включително и в бъдеще за разговори с Мая Манолова, Татяна Дончева, Георги Кадиев, Красимир Янков. Идеята е да възстановим диалога", обяснява Явор Куюмджиев. "Не правим нова партия, не искаме да се цепим", категоричен бе той.

 

Новото движение ще бъде официално учредено тази събота в НДК, като организаторският състав се състои от: Валери Жаблянов, Велислава Дърева, Димитър Генчев, Албена Шавел, Чавдар Георгиев, Ана Пиринска, Георги Тодоров, Ана Ананиева, Явор Куюмджиев, Бойко Петев и Елеонора Ангелова. Проектът е със заглавие "Идейно-политическо обединение в БСП "Платформа "Социализъм ХХІ век" и е съгласно членовете на партийния устав. На форума ще бъде прието Обръщение за политическите задачи пред БСП и левицата, а в дългосрочен план Обединението ще работи за възстановяване на идейната дискусия и на демократичното единодействие в партията.

Още от "Политика"

Министърът на отбраната: Пряка заплаха за националната ни сигурност няма, не се водя от статии във вестниците

Изказването му е по повод публикацията на Financial Times, че Иран обмисля атаки срещу американски военни обекти в Европа, включително в България

Прочетете повече прочетете повече

След пенсиите - Радев и компания намаляват и минималната работна заплата с 30 евро

Преговорите за минималната работна заплата продължават, като очакванията са в четвъртък Националният статистически институт да успее да представи данните за изменението на медианната работна заплата, за да се види и конкретната формула.

Прочетете повече прочетете повече

Борисов във Варна: Дадоха "Евровизия" на Бургас, за да отстранят Димитър Николов от президентската надпревара (ВИДЕО)

До септември ГЕРБ ще извади правителство в сянка, за да може да е ясно кой ще изпълнява функциите на министри, ако хората ни се доверят при следващите избори, заяви още лидерът на ГЕРБ

Прочетете повече прочетете повече

Димитър Николов отрече да се кандидатира за президент, концентрира се изцяло върху "Евровизия 2027"

Първата най-важна задача за "Евровизия" - проектът на сцената, след това ще стане ясно колко места ще има в Арена Бургас, обяви шефката на БНТ Милена Милотинова

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени