Делян Добрев за"Възраждане": Спестяванията им са в евро, не карат руски коли, не ходят на почивка в Сочи

Ако Асен Василев беше финансов министър, нямаше да сме готови за еврозоната, а щяхме да сме с инфлация от 6-7%, коментира още Добрев

Делян Добрев-
Делян Добрев- Източник: Zonanews

Всички данни сочат, че сме напълно готови. Преборихме се големия бич от последните 3 г. – галопиращата инфлация. Инфлацията ни е една от най-ниските в Европейския съюз. Вече отговаряме на всички критерии за приемането ни в еврозоната. Вече подадохме и искане за конвергентен доклад. Това каза в "Лице в лице" по bTV депутатът от ГЕРБ - СДС и председател на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев.

 

Опитвахме се да се противопоставяме на политиките в последните 3 г., защото проинфлационните бюджети, които се гласуваха, с големи увеличения на заплати и пенсии, води до това, че скача инфлацията. Инфлацията у нас беше два пъти по-голяма, отколкото в Европа. Натрупаната инфлация стопи 1/3 от спестяванията на всички българи, заяви Добрев.

 

По думите му готовността на страната ни за еврозоната се дължи на разумната фискална политика на служебния кабинет и на кабинета "Желязков": "Едните могат, а другите не могат. "Продължаваме промяната" станаха най-известни с това, че не знаят как и вземаха грешните решения. Ако Асен Василев беше финансов министър, нямаше да сме готови за еврозоната, а щяхме да сме с инфлация от 6-7%".


Той коментира и протеста на "Възраждане" срещу влизането на България в еврозоната, по време на който имаше ранени полицаи, сградата на Европейската комисия в София беше залята с червена боя, а вратата ѝ беше подпалена.

 

"Това бяха някакви лумпенски прояви, с които те се изложиха пред цяла България и пред целия свят. Имаше специално приготвени материали, с които те да поругаят тези институции, в действията им нямаше спонтанност. Кой е платил за яйцата с боя, за чуковете на провокаторите? Очаквам отговор на този въпрос. "Възраждане" все повече иска да прилича на партия "Атака", която вече я няма. Ако смятат, че с подобен тип прояви ще вдигнат доверието си, грешат. Или са платени, или искат да приличат на "Атака" – нито едното е добро за тях, нито другото. Те искат да яхнат това, че в България все още няма достатъчно информация за ползите от еврото", посочи депутатът от ГЕРБ – СДС.


"Надяваме се юни месец Европейският парламент да гласува дата за влизането ни в еврозоната, надяваме се тя да е 1 януари 2026 г. От този момент всички цени във всички магазини ще се изписват и в евро, и в лева. Тези цени ще останат така до края на 2026 г. и ако някой иска да вдигне цените в евро, няма да може да го направи, защото трябва да го направи и в левове. Значителен период ще можем да плащаме и в евро, и в левове. 10 г. след като сме член на еврозоната ще можете да смените левовете си в евро. За това трябва да говори повече правителството и съм сигурен, че ще го направи", добави Делян Добрев.

 

Ползите са това, че ще приключим интеграцията си в Европейския съюз и ще станем пълноправен член на най-богатия съюз в света, най-доброто място за живеене в света. Всички тези т. нар. противници на еврозоната от "Възраждане" – спестяванията им са в евро, гледам паркинга на парламента – руска кола няма, не ходят на почивка в Сочи, а обикалят в Европа, в Щатите, може би в Южна Америка – никой от тях не е отишъл на екскурзия в Русия. България само ще спечели от влизането в еврозоната - ще има икономически стимули за туризма, повече инвестиции, повече търговия с Европейския съюз. Влизането в еврозоната, образно казано, ще е като ред бул за икономиката ни, заяви председателят на бюджетната комисия.

 

Попитан дали е доволен, че ГЕРБ участва в управлението заедно с БСП, Добрев каза: "Доволен съм от това, че държавата отново тръгна по правилния път. Ако някой има заслуга за това, че отговаряме на критериите за еврозоната, това дори не е толкова ГЕРБ, а мъдрият български народ, който изпрати "Продължаваме промяната" в опозиция. Сегашните министри са 100 пъти по-способни от тези, които гледахме през последните 4 г."

Още от "Политика"

Парламентът окончателно гласува да има информационна среща за медиация в съда по определени дела

Делбите, разводите, родителските права, трудовете спорове са сред видовете дела, за които ще се прилага задължителна информационна среща за медиация, подчерта министър Георгиев

Прочетете повече прочетете повече

И Емил Николов напуска "Промяната": Проблемите са норма. Не ми се слушат опорки за Пеевски!

Николов загатва за дълбоко разочарование от вътрешните процеси в партията и от липсата на реален напредък по вътрешни проблеми, които според него са се превърнали в „норма“, а не в изключение

Прочетете повече прочетете повече

Кирил Петков към кмета на "Люлин": Да назначиш Мирослав Иванов за зам.-кмет, за да помогнем на Лена

Показанията на Тодоров, Кукурин и Шалъфов в голяма степен се припокриват и показват начините, по които централното ръководство на ПП се е намесвало грубо в работата им

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков след среща с Антонио Коща: Европейският съвет ще се придържа към компромиса за Северна Македония от 2

Помолих председателя Коща да обърне внимание на нашите колеги в Скопие, че езикът на омразата не помага на този процес, включително и в диалога ни, който би трябвало да се базира на Договора за добросъседство, заяви още той

Прочетете повече прочетете повече

Цветомир Петров: В неделя ПП ще вземе решение как и в какъв формат продължава

Районните кметове и съветниците от ПП, напуснали партията, заявиха, че отказват да участват в схеми. Според тях оставките на Кирил Петков и Никола Барбутов са белег за морален срив

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени