Делян Пеевски напуска конституционната комисия, целият й състав ще бъде сменен до 10 дни

Г-н Иванов също не участва и няма да излъчи знакови лица, ГЕРБ - също. Никой няма да излъчва знакови лица, допълни депутатът от ДПС.

Делян Пеевски
Делян Пеевски Източник: БГНЕС

Депутатът от ДПС Делян Пеевски се оттегля от парламентарната комисия за конституционните промени, а парламентът ще избере изцяло нов неин състав. Това обяви пред журналисти самият Пеевски след среща на трите формации, които обсъждат измененията в основния закон - ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС.

 

Той мотивира оттеглянето си с това, че в комисията няма да има ярки политически лица от нито една от трите групи. "Ще изберем чисто нова конституционна комисия, за да няма разправии кой къде участва. Само тесни специалисти ще назначим, ще има работна група първо една седмица, за да се видят основните линии", заяви Пеевски.

 

Той обяви, че прави "крачка назад" в името на България, тъй като "промените в Конституцията са неотложни".

 

"Г-н Иванов също не участва и няма да излъчи знакови лица, ГЕРБ - също. Никой няма да излъчва знакови лица", допълни депутатът от ДПС.

 

Според него вече има пълно съгласие по някои от въпросите, включително за ограничаването на правомощията на главния прокурор, както и за разделянето на Висшия съдебен съвет на две части - един съвет на съдиите и втори на прокурорите.

 

Отпаднала е идеята за цялостно премахване на фигурата на главния прокурор заради конституционното решение от 2003 г.

 

"Ще ограничим правомощията на главния прокурор, за да няма подобни събития, които имахме", обобщи Делян Пеевски.

По думите му новата комисия за проментие в конституцията ще направи преглед на цялата съдебна система, като според него ще има акцент и върху съда, който също има нужда от реформа.

 

"Българите трябва да получат бързо съдопроизводство, не са доволни от бавното съдопроизводство. Промените в Конституцията са само първата крачка", смята Пеевски.

 

Христо Иванов от "Демократична България" потвърди, че има съгласие по тези теми. Той уточни, че в рамките на около 10 дни ще има рестарт на комисията, като в нея ще се лансират "експертни фигури без голяма политическа натовареност".

 

"Съдебната реформа не се изчерпва с промените в Конституцията", каза още той и допълни, че комисията ще разгледа и различни модели за това как може да функционира институцията на служебното правителство.

 

Една от идеите е периодите със служебен кабинет да бъдат максимално съкратени или пък да се определи предварително откъде президентът да избира служебните министри.

Още от "Политика"

Премиерът Росен Желязков: Повишеният кредитен рейтинг на България е силен сигнал за доверие и стабилност по пътя към евр

Той подчерта, че има пряка връзка между решението на Съвета на Европейския съюз за присъединяване на България към еврозоната от 1 януари 2026 г. и подобрената оценка от рейтинговите агенции

Прочетете повече прочетете повече

Божидар Божанов: Депутатите от "Демократична България" няма да участват в днешното гласуване на вота на недоверие, но ед

Гласуването по вота на недоверие към кабинета "Желязков" за провал в сектора на околната среда и водите е първа точка в днешната програма на Народното събрание. 

Прочетете повече прочетете повече

Народните представители от Комисията за превенция и противодействие на корупцията приеха правилата за членове на КПК

Те приеха номинационната комисия да може да провежда заседания и да взима решения с гласовете на не по-малко от четирима от членовете ѝ

Прочетете повече прочетете повече

ПП се наредиха до проруските Възраждане, МЕЧ и Величие - ще подкрепят четвъртия вот на недоверие заедно с тях и с дерибе

Депутатът Васил Пандов от ПП уточни, че не знае дали вотът ще бъде подкрепен и от коалиционните им партньори от "Демократична България"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени