Депутатите решават днес дали да има служител по почтеността в публичните предприятия

Промените са в изпълнение на препоръка на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и са част от мерките, предвидени в Националния план за възстановяване и устойчивост.

Пленарна зала на НС
Пленарна зала на НС Източник: Zonanews

Депутатите ще гласуват на второ четене промени в Закона за публичните предприятия, свързани с въвеждането на система за управление на риска в публичните предприятия, включваща и служител по почтеността. Измененията, внесени от Анна Александрова (ГЕРБ-СДС) и група народни представители, са първа точка в предвидената програма за днешното пленарно заседание.  

 

Промените са в изпълнение на препоръка на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и са част от мерките, предвидени в Националния план за възстановяване и устойчивост.

 

Системите за управление на корупционния риск обхващат подбора на висши служители, мерки за предотвратяване на конфликт на интереси, методология за оценка и контрол на корупционните рискове, обучения по етика и почтеност на служителите и въвеждането на ролята на служител по почтеност. 

 

Предвижда се разширяване на функциите на Агенцията за публичните предприятия и контрол, като институцията ще трябва да приема горепосочената система за управление на корупционния риск и да следи за нейното изпълнение, както и да приема Кодекс за етичното поведение на лицата, заети в публичните предприятия.

 

Освен това публичните предприятия ще имат задължението в междинните си и годишни доклади за дейността да включват и отчети за оценка и контрол на корупционните рискове. В предвидения дневен ред на парламента е още първото четене на изменения в Закона за данък върху добавената стойност (ДДС) и в Закона за марките и географските означения.

Още от "Политика"

Демерджиев поиска Сметната палата да направи всеобхватна проверка на доходите на Пеевски

Народният представител многократно е летял до различни дестинации, основно до Дубай, като полетите са осъществявани с частни самолети, независимо от наложените му финансови санкции по глобалния закон "Магнитски"

Прочетете повече прочетете повече

Парламентът прие ограничението на секции в страни извън ЕС да отпадне от Изборния кодекс

Със "за" гласуваха 116 народни представители от "Прогресивна България", 18 от "Движение за права и свободи" (ДПС), 13 от "Демократична България" (ДБ) и 4 от "Продължаваме промяната" (ПП).

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени