До дни екстрадират от Дубай "агент Китин" - дясната ръка на Черепа

За него се смята, че е използвал контактите си с руски разузнавателни служби, които има от края на 80-те години, за да подсигури убежището на Черепа

Георги Попов
Георги Попов Източник: Facebook

Това съобщи Агенция ПИК като се позовава на адвокат, близък до двамата бегълци в Дубай. Преди два дни съд в арабската държава е приел искането на българските власти за връщането на Попов, който има повдигнати обвинения за участия в престъпна група с ръководител Божков. 

 

Георги Попов е секретен сътрудник на Първо главно управление на ДС, с псевдоним "Китин", за когото Zonanews подробно писа преди няколко месеца на базата на докумените от неговото лично дело (ЛД) и работно дело (РД) в архива на Комисията по досиетата. Агент "Китин" е участвал в секретни операции по придобиване на забранени запани технологии в края на 80-те години под егидата на Москва с цел заобикаляне на ограниченията на КОКОМ - тогавашната западна организация за недопускане на трансфер н авърхови технологии за Съветите и Източния блок.

 

 

Секретен сътрудник Китин - Георги Попов - е привлечен за ОРОН на ПГУ-НТР-ДС
Секретен сътрудник Китин - Георги Попов - е привлечен за ОРОН на ПГУ-НТР-ДС (2)
Секретен сътрудник Китин - Георги Попов - е привлечен за ОРОН на ПГУ-НТР-ДС 
Секретен сътрудник Китин участва в многобройни срещи и операции за доставка на ембаргово оборудване
Секретен сътрудник "Китин" участва в многобройни срещи и операции за доставка на ембаргово оборудване

Той и Васил Божков-Черепа, се укриват от българските разследващи в Дубай от началото на февруари 2020 г. На този етап съдът в арабската държава е приел искането за връщането на "Китин", за когото се смята, че е използвал контактите си с руски разузнавателни служби, които има от края на 80-те години, за да подсигури убежището на Черепа. Сериозни основания имат подозренията, че връзките на Попов с руски разведки са били причина Васил Божков да го вземе него при бягството си от България, вместо собствената му съпруга Елена Динева. 

Още от "Политика"

Теменужка Петкова за бюджета на Радев: Разходите са с 3 млрд повече от кабинета "Желязков"

Дефицитът, който правителството на Радев предвижда, е 5,7% от БВП, или малко над 7 000 млрд.евро. За сравнение, бюджетът, заради който беше поискана оставката на кабинета “Желязков”, предвиждаше дефицит от 3 649 млрд.евро, или 3% от БВП

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени