ДПС дава Кирил Петков на прокуратурата

Да се установи дали докато е бил служебен министър на икономиката той е извършил престъпно бездействие или престъпление по служба, като не е изготвил наредба по злоупотреби с т.нар. златни паспорти

Кирил Петков
Кирил Петков Източник: БГНЕС

Сигналът е с искане да се установи дали докато е бил служебен министър на икономиката той е извършил престъпно бездействие или престъпление по служба, като не е изготвил наредба по злоупотреби с т.нар. златни паспорти, които се дават срещу големи инвестиции на чужденци у нас. Ето какво пише в сигнала до прокуратурата от ДПС:

 

"По време на интервю в радио К2 на народния представител Халил Летифов на 12 февруари тази година чухме запис на инетервю на министър-председателя Кирил Петков, в който той в качеството си на служебен министър на икономиката тогава, след като е разбрал, че има порочни практики със златните паспорти, е възложил на зам-министъра на икономиката тогава Калина Константинова да извърши незабавна проверка и да предприеме действия по темата.

 

Във връзка със законовото задължение Министетсото на икономиката е следвало да изготви наредба, която да осъществява пълен контрол и предварителен и последващ, която е основание за придобиване на гражданство или постоянно пребиваване.

 

Такава наредба не е нито изготвена, нито приекта. Затова подаваме сигнал срещу служебния министър на икономиката г-н Кирил Петков за бездействие. Работа на органите е да установят дали е налице престъпно бездействие".

 

Този сигнал е в допълнение към друг, който бе изпратен от депутата Хамид Хамид до прокуратурата още в началото на февруари. В него Хамид бе посочил списък с над 120 китайци и руснаци, които ползвали едни и същи посредници и една и съща сума, за да получат паспорт у нас.

 

"Още веднъж настояваме всеки един конкретен случай да бъде проверен и да се установи дали натред с мнозинството китайски граждани има и руски олигарски, получили златни паспорти. И да се провери всъщност дали на върха на тази пирамида е лицето Стамен Янев (шефът на Българската агенция за инвестиции - б.а.) или нагоре има и други лица", каза още Хамид.

 

Той заяви, че няма да се учуди, ако Петков се "скрие" зад решението на Конституционния съд и заяви, че не е бил министър на икономиката. От ДПС напомниха, че са внесли промени между първо и второ четене в Закона за българското гражданство за премахване на полукката на гражданство у нас.

 

"Такъв законопроект имахме, който не се прие в зала, но промени внесохме между двете четения. Ние настояваме те да се внесе в зала за второ четене законът", каза лидерът на движението и настоя да се приеме идеята да се проверят всички случаи, които са получили инвестиционно гражданство и там където се открие нарушение незабавно да се отнеме.

 

Карадайъ даде пример с позициите на ЕК, еврокомисията LIBE и президентът Байдън, които се обявяват срещу възможността руски олигарски и техните семейства да получават т.нар. златни паспорти и да стават по този начин европейски граждани и налагат такива санкции срещу Русия.

 

Източник: "24 часа"

Още от "Политика"

Росен Плевнелиев: Кабинетът "Гюров" е на ПП-ДБ, трасира пътя на Радев към властта, цели изчегъртване на ГЕРБ

Олигархията и корупцията възникват на трите каци с мед: обществените поръчки, приватизацията и обществените пари, добави бившият държавен глава

Прочетете повече прочетете повече

Зафиров към Зарков: Не 8 депутати от БСП, а 123-ма отхвърлиха ветото. Единият съм аз!

Общо 126 депутати от ГЕРБ, "Възраждане", БСП и двама независими събориха ветото, но за трима от тях - от ДПС-НН, беше обяснено, че са се объркали и погрешка подкрепили ограниченията

Прочетете повече прочетете повече

С 9999 подписа коалиция ГЕРБ-СДС се регистрира за изборите в ЦИК

Документите на коалицията бяха внесени в Централната избирателна комисия (ЦИК) от народните представители Росен Желязков, Делян Добрев, Румен Христов и административния секретар на ГЕРБ Цветомир Паунов

Прочетете повече прочетете повече

Йордан Божилов и Златин Кръстев са новите зам.-министри на отбраната

Досега заместници на Запрянов бяха Радостин Илиев и Аделина Николова, но те бяха освободени от постовете си, тъй като в последния си ден като премиер Желязков освободи всички зам.-министри от кабинета си

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени