Тримата представители на ДПС в Европейския парламент – Илхан Кючук, Искра Михайлова и Атидже Алиева-Вели, изпратиха писмо до електронната поща на всички евродепутати в Брюксел с оплакване от президента на България Румен Радев, че е запитал публично лидера на партия Мустафа Карадайъ коя е неговата родина. Писмото е озаглавено "Провокативен акт срещу малцинствата в България".
"Този акт е безпрецедентен в 31-годишната демократична история на България. Той предизвика вълна от неодобрение сред българските граждани от турския етнос и мюсюлманите – и не само сред тях – и хвърли сянка върху българския етнически модел на заедност на гражданите", пишат в него от ДПС. Към писмото е приложено видео и превод на стенографския запис от публичната част на консултациите на 18 август с ДПС, когато след нова атака за гражданството на министър Кирил Петков, президентът попита Карадайъ коя е неговата родина-майка.
Повод за това стана изявление на лидера на ДПС на прием в Истанбул при президента Реджеп Ердоган на 5 юни, когато заяви, че това е Турция. Текстът не посочва какво е предизвикало въпроса на държавния глава, а направо стига до следния извод: "Запитването на Радев поставя всъщност под въпрос лоялността на българските мюсюлмани, които са 14% от населението, и пресече червените линии на българския преходен период – етническата търпимост".
Според евродепутатите на ДПС "целта на президента Румен Радев е да получи подкрепа във вече започналата неофициално кампания за президентските избори, в които той е кандидат, от националисти, крайнодесни и радикални елементи в българското общество чрез използване на език на омразата".
Движението твърди, че е получило "стотици оплаквания от различни български граждани". И обвинява държавния глава, че е нарушил чл. 92 на Конституцията на РБ (Чл. 92. (1) Президентът олицетворява единството на нацията.) В писмото партньорите на България в ЕС и НАТО са приканени "да не останат безразлични към тези действия на президента Радев", които според авторите на писмото "могат да поставят под сериозна заплаха демокрацията в България и етническия мир".
Това е третото писмо, което същите автори адресират до Европарламента през последния месец. По-рано те се оплакаха два пъти от служебното правителство, назначено от Радев, което бе косвена атака и срещу него, без да бъде споменавано името му. Едното оплакване твърдеше, че решението на Министерския съвет от 4 юни за съставяне на "черен списък" на свързаните лица със санкционираните от САЩ трима по закона "Магнитски" е представлявало нарушение на основни човешки права, включително и забраната на нечовешко отношение.
Другото оплакване срещу служебното правителство бе заради "натиск върху членове на ДПС по време на предизборната кампания". В него се твърди, че служебното правителство е задължило чрез районните управления на МВР активисти на ДПС да подписват "предупредителни протоколи". Те са ги "възпрели да се включат в изборния процес".