Един от възможните служебни премиер хвърли оставка. Кои са възможните претенденти?

Съгласно Закона за омбудсмана Народното събрание прекратява предсрочно правомощията при подадена оставка, не се приема решение, а оставката се обявява пред Народното събрание

Зам.-омбудсманът Елена Чернева-Маркова
Зам.-омбудсманът Елена Чернева-Маркова Източник: Скрийншот видео кадър

С още едно име намаля списъкът с възможни служебни премиери. Заместник-омбудсманът Елена Чернева-Маркова е подала оставка. Правомощията на заместник-омбудсмана Елена Чернева - Маркова са прекратени, считано от днес 27 март, във връзка с подадена от нея оставка.

 

Това обяви председателят на Народното събрание Росен Желязков, който представи писмо от омбудсмана Диaна Ковачева, с което тя уведомява Народното събрание за подадената от Чернева оставка и визираните в заявлението ѝ лични мотиви.

 

Съгласно Закона за омбудсмана Народното събрание прекратява предсрочно правомощията при подадена оставка, не се приема решение, а оставката се обявява пред Народното събрание, посочи Желязков.

 

Георги Свиленски, заместник-председател на парламентарната група на "БСП за България", попита председателя на парламента дали тази оставка има връзка с бъдещи служебни премиери в държавата и има ли той такава информация.

 

Свиленски визира последните изменения в Конституцията, според които за служебен премиер може да бъде избран както омбудсманът, така и заместникът му.

 

Росен Желязков отговори, че е запознал Народното събрание с уведомлението на г-жа Чернева, като е изчел дословно подадената от нея оставка. 

 

Кои са възможните служебни премиери? 
Според последните промени в Конституцията, приети от Народното събрание и публикувани в Държавен вестник, президентът може да назначи за служебен министър-председател председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник. 

Още от "Политика"

Премиерът Росен Желязков благодари на външния министър на Оман за ключовата роля при освобождаването на българските моря

По време на срещата бе изразена обща воля за надграждане на сътрудничеството и превръщането му в основа за дългосрочно стратегическо партньорство между България и Султаната Оман

Прочетете повече прочетете повече

В условия на неотложност! ГДБОП и ДАНС претърсиха дома на депутата от АПС Явор Хайтов

Хайтов и бившият директор на Дирекция "Миглация" Стефан Христов са имали общ консултански бизнес, сръзан с предотавянето на гражданство на лица извън ЕС, съобщиха наши източници

Прочетете повече прочетете повече

Асен Василев: Нямо лошо, че Кирил Петков е предлагал мъжа на Лена Бориславова за зам.-кмет на "Люлин"

Василев разкри, че Кирил Петков е звънял и в други районни администрации на София, за да "търси работа" и на други кадри на ПП, останали извън парламента

Прочетете повече прочетете повече

Селски кмет на ПП-ДБ мина към "Новото начало" на Пеевски

Аз бях кандидат на "Демократична България". Причината за промяната е абсолютно нехайство от страна на коалицията към проектите на селото, както и настроенията на обществеността в селото, заявява той

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени