По думите й недоглеждане от страна на президента или на екипа му е избирането на датата 4 април, когато е католическият и арменският Великден. Датата избрана от президента няма да допринесе за висока активност на вота, каза Захариева.
"Разбрах датата на изборите от телевизиите", допълни вицепремиерът Екатерина Захариева. "Правим всичко възможно, за да осигурим броя на секциите, които по принцип сме осигурявали за гласуването на българите в чужбина. Има време до изборите, тепърва ще се посочва адресите за гласуванията", разкри външният министър. Екатерина Захариева добави, че да се влиза в България с отрицателен PCR тест е решение на Националния оперативен щаб. Относно гласуването на българите в бужбина, Захариева уточни, че МВнР прави всичко възможно, за да осигури достатъчно секции, но има доста фактори, които ще повлияят върху активността - коронавирусът и съвпадането на датата с католическия Великден.
"Ще се спазват мерките при гласуване, опашки не навсякъде има. Има секции, в които гласуват по десет души. За да разкрие секция извън представителството трябва 60 души да поискат това, процесът е по електронен път. Няма сигнали, че някъде ще ни откажат разкриване на секции", посочи първият ни дипломат и допълни, че има много държави, в които по закон позволяват разкриване на секци само в оофициалните представителства.
Захариева уточни, че във Великобритания ще има 35 секции, защото вече не са част от Европейския съюз. Тя посочи, че от Италия и Испания, където има големи български общности, е получено разрешение за разкриване на секции. Външният ни министър заяви, че в Германия законодателството не позволява разкриване на секции извън официални представителства, но за евроизборите са направили изключение.
"118 хил. българи са гласували в чужбина на предишните парламентарни избори, от които в Турция – 33 хил., най-много. Секциите, които по принцип разкриваме трябва
да стигнат за хората, които имат желание да гласуват", каза външният министър. Относно изискването за отрицателен PCR тест за всички, които влизат в страната,
Захариева коментира, че подобна мярка има в почти всички европейски държави, като на места дори има задължително двойно тестване – с бърз антигенен и PCR. Тя
изрази мнение, че ваксинирането трябва да остане доброволно и не бива да се въвежда като изискване за пътуване, защото ефектът ще бъде негативен. Външниятни министър заяви, че страната ни е поръчала пропорционални количества от всички производители на препарати.
"Ваксините са доброволни и те трябва да останат такива. Ако се въведе изискване за задължителна ваксина при пътувания, това ще доведе до увеличаване на конспиративните теории, а не до повече доверие", смята министър Захариева. Екатерина Захариева каза, че някой си прави дребни сметчици за изборите. "Няма да е лесен парламента, ще има нови политически партии, няма да е лесно да се направи коалиция на когото и да било", завърши тя.