Емил Радев: Хармонизирането на правилата за несъстоятелност ще даде на бизнеса в ЕС повече сигурност и предвидимост

Той бе категоричен, че "хармонизирането на законодателството в областта на несъстоятелността не е просто въпрос на правно привеждане в съответствие – то е икономически императив"

Емил Радев
Емил Радев Източник: ПП ГЕРБ

Евродепутати, експерти, представители на ЕК, на академичните среди и бизнеса търсят съвместно решения за хармонизиране на правилата в ЕС относно несъстоятелността. Обсъждането на законодателната уредба в тази сфера се проведе на заседание на Комисията по правни въпроси в Европейския парламент. Като докладчик на ЕП по досието и зам.-председател на правната комисия дебатите ръководи българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев.

 

"Сложността на глобализираната икономика и трансграничният характер на съвременните бизнес трансакции все повече разкриват пропуски, несъответствия и неефективност в рамките на несъстоятелността в различните юрисдикции", коментира в изказването си Радев. По думите му тази среда изправя предприятията, които развиват своята дейност на територията на няколко държави членки, пред несигурност и противоречиви резултати. "Различните правила обезсърчат трансграничните инвестиции и забавят ефективното разрешаване на финансови проблеми", изтъкна още българският евродепутат.

 

Той бе категоричен, че "хармонизирането на законодателството в областта на несъстоятелността не е просто въпрос на правно привеждане в съответствие – то е икономически императив". "За бизнеса и инвеститорите времето е пари. Забавянето или несъответствието в производството по несъстоятелност може да доведе до унищожаване на стойността, което засяга не само кредиторите и длъжниците, но и служителите, веригите за доставки и по-широките общности", мотивира се Радев.

 

Той допълни, че във време, в което броят на трансграничните трансакции непрекъснато нараства, законодателната уредба за несъстоятелността е важна както за националните икономики, така и за глобалния финансов пейзаж. "От нея зависи как компаниите с финансови затруднения могат да се възстановят или да бъдат справедливо ликвидирани, как са защитени интересите на кредиторите", поясни зам.-председателят на правната комисия. 

 

С мнения и предложения по проектодирективата за хармонизиране на аспекти от несъстоятелността в дебатите се включиха проф. д-р Бьорн Лаукеман, експерт и преподавател по гражданско и процесуално право; София Закари, която отговаря за корпоративната политика и правните въпроси в SMEunited; Франсоа Деспра, председател на френския Национален съвет на назначените от съда синдици; Софи Жакмaн, адвокат с богат опит в законодателството по несъстоятелността.

 

От Европейската комисия увериха, че целта на новите общоевропейски правила е да дадат втори шанс на предприятията. Специално внимание беше обърнато на необходимостта от въвеждане на производство по предварителна продажба във всички държави членки – възможност да се запазят работните места, активите и жизнеспособността на компаниите и да се избегне стигмата на ликвидацията.

 

По време на обсъжданията стана ясно, че 1/3 от всички случаи на несъстоятелност в Германия не минават през процедура по несъстоятелност, а във Франция производствата са между 50 000 и 55 000 средногодишно с рязък спад по време на здравната криза (27 000 през 2021 г.) и безпрецедентен пик през 2024 г., когато са 65 000. 

 

Отчитайки необходимостта от балансиран подход към предизвикателствата и възможностите, които предлага проектодирективата, Емил Радев подчерта значението на дискусията на евродепутатите с експерти. Според него активният диалог и съвместните усилия са необходима основа за по-силна, по-справедлива и по-предвидима рамка за несъстоятелност, която да отговаря на разнообразните нужди на бизнеса в цяла Европа.

 

 

 

Още от "Политика"

Ваня Тагарева: Среща с бъдещето е всеки разговор с талантливите деца на България

12 ученици от столични училища и от страната ще представят България на Годишния конгрес на Националното космическо общество на САЩ (National Space Society), който ще се проведе от 19 до 22 юни в Орландо, Флорида

Прочетете повече прочетете повече

Уличиха зам.-кмета по транспорта на София в корупция – прокуратурата решава до дни

Сигналът е подаден от Димитър Петров, директор на дирекция "Анализ на трафика", и съдържа данни за редица нарушения, които според вътрешна проверка на Общината имат потенциални характеристики на престъпление

Прочетете повече прочетете повече

Даниел Митов: Опашата лъжа е, че Делян Пеевски вчера е бил в МВР

Митов призова лидера на партия МЕЧ Радостин Василев да предостави информацията за престъпления в МВР на компетентните органи, за които твърди. "Ако не го направи, става съучастник и означава, че прикрива престъпления", допълни вътрешният министър

Прочетете повече прочетете повече

Томислав Дончев: Можем да получим второ плащане по НПВУ до края на годината

Дончев заяви, че кабинетът е предложил ангажиментът на страната ни за либерализация на пазара на дребно за битовите потребители да отпадне и да бъде въведен на по-късен етап

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков и европейският комисар по разширяването Марта Кос: Европейската интеграция носи стабилност и сигурно

Еврокомисарят Марта Кос благодари за българската подкрепа за разширяването и за активната ангажираност на страната ни в Югоизточна Европа

Прочетете повече прочетете повече

Делян Пеевски: С хората, които източиха митниците и ограбиха България, няма да работя никога

Иначе моят теснопартиен интерес е да има избори. Виждате резултатите. Но това сега не е важно, важно е хората да са добре, допълни лидерът на "ДПС- Ново начало"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени