Неоправданото задържане на представители на опозицията в България поставя под въпрос състоянието на демокрацията и върховенството на закона в страната. Това пишат в писмо до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен председателят на групата на ЕНП в Европарламента Манфред Вебер, председателят на комисията по бюджетен контрол Моника Холмайер и координаторът на групата на ЕНП в комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи Йерун Ленарс.
Холмайер и Ленарс бяха изпратени от Вебер в България на проучвателна мисия заради арестите на лидера на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов, на бившия финансов министър Владислав Горанов и на ПР-а на партията Севделина Арнаудова. В София те проведоха разговори с главния прокурор Иван Гешев и премиера Кирил Петков.
В писмото до фон дер Лайен тримата посочват, че на 17 март домовете на Борисов, Горанов и Арнаудова са били претърсени и те са задържани от МВР за 24 часа, без да са им повдигнати обвинения и по неясни подозрения.
"Действията на полицията вероятно нарушават множество процедури от Наказателно-процесуалния кодекс на България. Нарушенията може да включват липса на достатъчно доказателства за започване на производство, неоправдано използване на процедурата за спешно задържане, липса на предварително одобрение и последващо валидиране на операцията от съда и присвояване на компетентността на прокуратурата от полицията" се посочва още в писмото.
Вебер, Холмайер и Ленарс изразяват пред Урсула фон дер Лайен сериозното си притеснение от факта, че българското Министерство на вътрешните работи е въвлякло Европейската прокуратура във вътрешнополитически борби.
"Притеснени сме, че опитът за замесване на Европейската прокуратура в тази вътрешнополитическа борба, включваща злоупотреба с правни и административни ресурси, може да повлияе негативно на общественото доверие в Европейската прокуратура и да подкопае текущите и бъдещи разследвания", посочват още европейските депутати.
В заключение тримата настояват пред Урсула фон дер Лайен Европейската комисия да следи отблизо ситуацията в България.
"Изключително важно е всички участници и институции да зачитат принципите на демокрацията и върховенство на закона. Всяко нарушение на закона трябва да се разследва безпристрастно от компетентните органи, в съответствие със законовите процедури и без политическа намеса", се посочва още в писмото.