В областта на фискалната политика Европейската комисия отправя препоръка за предпазлива политика по националното финансиране на текущите разходи. ЕК оценява и прогнозата за фискалните параметри за дефицита и дълга на България за настоящата и следващата година. Препоръчва се фискалната политика да бъде насочена към постигане на разумни и предвидими средносрочни фискални позиции.
Относно План за възстановяване и устойчивост, ЕК отправя препоръки за намаляване зависимостта от внос на изкопаеми горива, ускоряване развитието на възобновяема енергия и диверсифициране на източниците за доставка на газ чрез увеличаване на междусистемните връзки със съседните държави.
Според Министерство на финансите: " разходите по консолидираната фискална програма остават в изискуемия по закон лимит от 40 % от БВП. Като се изключат временните разходи в отговор на пандемията, увеличените енергийни цени и предоставянето на подкрепа за бежанците от войната в Украйна, дефицитът за 2022 г. се очаква да бъде в рамките на 3-процентното ограничение".
Не е посочено как точно ще се изключат въпросните разходи, след като са факт и колко временни са те.