Еврозоната - приоритет в държавния бюджет за 2023 г.

Министър-председателят очерта и темите, които ще бъдат на дневен ред по време на заседанието на Европейския съвет

Премиерът Николай Денков на учението Stealth Dagger`23
Премиерът Николай Денков на учението Stealth Dagger`23 Източник: Пресцентър на МС

"Влизането в еврозоната е приоритет в предложения от Министерството на финансите законопроект за държавния бюджет на Република България за 2023 г. Заложеният в него дефицит до 3% от БВП е важен за България, тъй като това е един от икономическите показатели, въз основа на които се оценяват страните, които искат да въведат еврото. Ключово е да запазим Маастрихтските критерии, с изключени на инфлацията, която не зависи от нас, а от външни фактори, но напоследък намалява доста бързо".

 

Това заяви премиерът акад. Николай Денков пред журналисти в специализирания учебно-тренировъчен комплекс "Црънча", където присъства на деня за демонстрация на способностите на Специалните сили на Българската армия "Stealth Dagger`23".

 

Николай Денков на учението Stealth Dagger`23
Николай Денков на учението Stealth Dagger`23 Източник: Пресцентър на МС

Министър-председателят подчерта, че влизането в еврозоната не трябва да бъде за сметка на заплатите, хората и пенсиите и посочи, че държавният бюджет за 2023 г. е с фокус върху социалните плащания. Според акад. Денков заложеният растеж на БВП от 1,8% също изглежда изпълним.

 

Премиерът посочи още, че трябва да се планират разходи за инвестиции и капиталови разходи на проектен принцип. По този начин ще се преустанови практиката на неефективно и непрозрачно отпускане на средства с Решения на Министерския съвет в края на годината.

 

Акад. Денков увери, че ще има финансиране за вече готовите проекти, в ползва на отбраната, като за 2025 г. е ще бъдат отделени повече средства. Тогава страната ни ще изпълни и заложения от НАТО минимум от 2% от БВП на средствата, които се отделят за отбрана.

 

Николай Денков
Николай Денков Източник: Пресцентър на МС

"Когато се планират проектите и самото финансиране, от една страна е важно как българската армия да получава собствена сила и мощ, за да отбранява държавата, хората и територията. От друга страна, едновременно с това тя трябва да се интегрира с общите сили на НАТО, защото само заедно можем да бъдем достатъчно силни, така че никой да не посмее да помисли да наруши нашата територия", каза премиерът.

 

Министър-председателят очерта и темите, които ще бъдат на дневен ред по време на заседанието на Европейския съвет. Сред тях са Шенген, еврозоната, мигрантският поток и създаването на координационен център у нас за опазване на източната ни граница, законодателната програма на България.

 

По отношение на провелата се вчера лидерска среща в Народното събрание между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС премиерът посочи, че трябва да се работи с търсене на консенсус, тъй като подготовката на коалиционно споразумение изисква месеци.

 

"Кога ще бъде подписано споразумението трябва да решат парламентарните групи. Големият проблем в момента не е как работи правителството, защото ние успяваме да си вършим работата. Трябва да се реши как да се осигури законодателната програма, без която няма смисъл цялото усилие", заяви акад. Денков. По думите му напрежението е основно по отношение на гласуването на законопроектите.

Още от "Политика"

Свалиха охраната на лидера на ГЕРБ Борисов и на лидера на ДПС Пеевски

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов направи първи коментар в социалните мрежи. В публикация във Facebook той заявява: "Радвам се, че в българските служби вече няма данни за вътрешни и външни заплахи срещу мен"

Прочетете повече прочетете повече

ДПС предлага парламентарна комисия да разнищи случая "Петрохан"

Вносителите на предложението за създаването на комисията посочват, че случаят "Петрохан" надхвърля рамките на обичайно криминално деяние, като той вече е казус със значим обществен и институционален отзвук

Прочетете повече прочетете повече

Проф. Тянкова от ПБ: Хоризонтът е до края на лятото и началото на есента да има попълнена квота на ВСС

За да има съдебна реформа, трябва да има добре работещ Висш съдебен съвет, надява се председателят на временната правна комисия в 52-ото Народно събрание

Прочетете повече прочетете повече

Бюджетната комисия в НС прие пакетите с антиинфлационни мерки на "Прогресивна България"

С промени в Закона за защита на потребителите се въвежда забрана за увеличаване на цените на стоките и услугите. Това обаче идва с уточнение - мярката ще важи, освен ако поскъпването не е икономически обосновано

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени