Габриел: Изпълнили сме всички технически критерии за Шенген и очакваме подкрепата на нашите европейски партньори до края на тази година

Вицепремиерът и външен министър заяви това по време на съвместна пресконференция с хърватския си колега, който е на посещение у нас

Мария Габриел
Мария Габриел Източник: Zonanews

България е изпълнила всички технически критерии за Шенген. Ние също очакваме подкрепата на нашите европейски партньори до края на тази година. Това заяви вицепремиерът Мария Габриел по време на съвместна пресконференция с хърватския външен министър, който е на посещение у нас. 

 

Тази визита е знакова, заяви Габриел. Това говори за нашето общо желание да постигнем по-голяма координация на позициите на България и Хърватия по ключови теми от регионалния дневен ред.

 

Хърватия е примерът в региона. Да покажем, че целият ЕС може само да спечели, ако България е част от споделеното пространство Шенген - в момента това е най-важното. Ако България и Румъния бъдат приети в Шенген, това ще донесе много повече улеснения.

 

Има две държави, които все още продължават да имат въпроси, на които ние трябва да дадем отговори. Една от тях Нидерландия. По отношение на Австрия - би искала да види на европейско ниво дебат за слабостите на европейското пространство. Трябва да продължат разговорите и за борбата с нелегалната имиграция, каза Габриел.

 

Днешните разговори подвърдиха нашите близки позиции и сходни интереси, заяви от своя страна хърватският външен министър. По думите му България има искрена подкрепа в лицето на Хърватия към присъединяването й към Шенген.

Още от "Политика"

БНБ: Недопустим политически натиск от "Продължаваме промяната"

От институцията реагираха на позицията, разпространена от ПП "Продължаваме промяната, според която "БНБ е безсилна да защити банковата система на България от лица с наложени санкции по "Магнитски"

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков: България е сред най-силните поддръжници на европейската интеграция на Украйна

Премиерът Росен Желязков изтъкна също готовността на страната ни да се ангажира в процеса на следвоенно възстановяване, реконструкция и реформи в Украйна

Прочетете повече прочетете повече

СОС се събира на извънредно заседание заради избора на нова обслужваща банка

По предложение на работната група официални покани за участие в процедурата бяха изпратени до четирите най-големи банки в страната по критериите на БНБ - ДСК, ОББ, "Уникредит Булбанк", "Юробанк България"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени