"Избрах да продължа и в кабинета на Росен Желязков, защото с новоизлъченото правителство политическата криза в България приключва. Вече на международното поле ние изглеждаме като стабилна държава, която има политическа власт с дългосрочен хоризонт. Не е сериозно служебен министър или служебно правителство да дискутират дългосрочни проблеми със своите съюзници, при положение, че всички знаят, че ние нямаме програма за управление и парламент, който да ни подкрепя. България с това правителство вече може много по-сериозно да защитава интересите си във всички формати, в които участва". Това заяви по bTV министърът на отбраната в редовния кабинет на Росен Желязков Атанас Запрянов.
"Екипът, с който работих досега, е изцяло професионален, експертен. Ние нямаме политически ангажирани лица. Така както е споразумението на коалиционните сили, ще бъдат формирани политическите кабинети и ще има представителство на политическите сили, които подкрепят правителството. Мисля, че това е нормална практика", каза още министърът на отбраната.
"Ще продължим да подкрепяме Украйна, както досега, защото действията ни се базират на решения на Народното събрание от 2022 и 2023 година. Досега сме изпращали въоръжение, техника и боеприпаси, които са излишни за нашата армия или са с изтекъл ресурс, а някои от тях са неизправни", уточни министърът.
"Предстои да се вземе решение дали ще бъде подписано споразумението с Киев. Промяна след встъпването на Доналд Тръмп като президент на САЩ ще има, но тя няма да бъде промяна, декларирана като изоставяне на Украйна. Ще се търси решение за политически диалог и воденето на преговори. Важно е от каква позиция се водят преговори и естествено - силната страна е тази, която владее инициативата и диктува условията. Така че помощта за Украйна е реална и тя оцеля почти три години, благодарение на тази военнотехническа помощ. Да не забравяме, че това е война между Давид и Голиат", каза още Атанас Запрянов.
"Има много проблеми, натрупани в подготовката на ВВС и особено в летателния състав. Всички тези проблеми са дефинирани в доклада на генерал Стойков, който ръководи като комисия и проверка подготовката на летците. Истината е, че летателната годност на нашите МиГ-29 и летателните часове 800-900 на година са недостатъчни да поддържаме подготовката на пилотите по стандартите на НАТО. Радваме се на пилоти с 40 часа във въздуха. Това е големият риск. Затова в доклада като основна причина беше посочено дългогодишното отлагане на модернизацията на ВВС. Това е довело до повишаване на риска от катастрофи", каза още Запрянов.
Запрянов ще предложи на правителството и президента Румен Радев и разместване на други генерали от ВВС, обяви още министърът. Миналата година той отново се закани да има наказани във ВВС заради поредицата смъртоносни катастрофи с летци. Впоследствие обаче реши да остави тази задача на редовната власт, част от която самият той вече.