Георг Георгиев: На Радев в момента се отнемат лостовете, с които управлява еднолично

Той нарече митове твърденията за близки отношения на ГЕРБ с прокуратурата и посочи, че последния развой на събитията относно "Барселонагейт" доказват точно това

Георг Георгиев
Георг Георгиев Източник: Zonanews

Кабинетът с ротационен премиер, който се подготвя с втория мандат е експертен, а хубавото на експертния кабинет е, че експертите са равноотдалечени от всички и в същото време всяка партия може да припознае министри в него. Така Георг Георгиев, председател на МГЕРБ и народен представител отговори на упреците от изминалите дни, че има представители на ДПС в проектокабинета с втория мандат.

 

По БНТ той изтъкна, че разговорите с ДПС се отнасят единствено за конституционните промени и осигуряването на конституционно мнозинство и това не е в противоречие с досегашните позиции на ГЕРБ.

 

"ДПС никога не се е противопоставяло на провеждането на евроатлантическа политика и на защитаването на подобни приоритети, така че не съм изненадан, че ще запазят тази линия на поведение. Не виждам защо се преекспонират нещата и се концентрира вниманието върху определен член на ПГ на ДПС, а не върху тяхното мнение като цяло. Това ми звучи по-скоро като спекулация на тези, които опонират на така сформиралите се мнения в Народното събрание", заяви Георгиев.

 

Той подчерта, че готвеното правителство не представлява коалиция с ПП-ДБ, а обща визия на политически формации с обща цел.

"Много особени опции нямаше. Опцията беше една и тя е тази, която се случва в момента. Ако не искаме безконтролно управление на един човек в тази държава, това е единственото нещо, което може да стане. Това не смятам, че е укорително от гледна точка на демокрацията, а напротив - искаме да предоставим на държавата едно спокойствие, изпълнение на няколко ключови приоритета, с които държавата утре да бъде по-силна. А не да регресираме и след месец да се озовем пак там, където вече сме били, само че в една много по-влошена макро среда", каза той.

 

Георгиев определи позициите на президента Радев срещу сформирането на кабинета като атака срещу парламентарната демокрация.

"На Радев в момента се отнемат лостовете, с които еднолично да управлява държавата. Това, че последните две години България беше под едноличното управление на един човек, е атака срещу парламентарната демокрация. Оттук нататък всеки коментар на президента Радев срещу сформирането на редовно правителство, е коментар срещу парламентарната демокрация. Защото президентът трябва да обединява, а това, което той прави, е да задълбочава различия. ПП-ДБ постъпиха доста самонадеяно и избраха сами да носят отговорност в много ключови за страната направления. С правомощията идват и отговорностите", посочи Георг Георгиев.

 

Той нарече митове твърденията за близки отношения на ГЕРБ с прокуратурата и посочи, че последния развой на събитията относно "Барселонагейт" доказват точно това. "Самият факт, че най-големите удари, понесени от политическа сила в момента, са от ГЕРБ и то в момент, в който ние започнахме да коментираме темата за съдебната реформа, означава, че има тенденция и нашата партия и нашият лидер попада под натиск. В последните две години Борисов не се е ползвал от имунитет, така че, ако имаше нужда той да бъде разследван, можеше да се направи, а не дела да бъдат държани на трупчета, за да може във време, когато са политически изгодни на някого, тогава да се вадят", каза Георгиев.

 

Ако има от какво да се притесняваме в момента, това е от цялостните опити да се дестабилизира държавата чрез колаборация между определени институции срещу това да има редовно правителство, коментира още Георг Георгиев.

Още от "Политика"

Премиерът Росен Желязков: Повишеният кредитен рейтинг на България е силен сигнал за доверие и стабилност по пътя към евр

Той подчерта, че има пряка връзка между решението на Съвета на Европейския съюз за присъединяване на България към еврозоната от 1 януари 2026 г. и подобрената оценка от рейтинговите агенции

Прочетете повече прочетете повече

Божидар Божанов: Депутатите от "Демократична България" няма да участват в днешното гласуване на вота на недоверие, но ед

Гласуването по вота на недоверие към кабинета "Желязков" за провал в сектора на околната среда и водите е първа точка в днешната програма на Народното събрание. 

Прочетете повече прочетете повече

Народните представители от Комисията за превенция и противодействие на корупцията приеха правилата за членове на КПК

Те приеха номинационната комисия да може да провежда заседания и да взима решения с гласовете на не по-малко от четирима от членовете ѝ

Прочетете повече прочетете повече

ПП се наредиха до проруските Възраждане, МЕЧ и Величие - ще подкрепят четвъртия вот на недоверие заедно с тях и с дерибе

Депутатът Васил Пандов от ПП уточни, че не знае дали вотът ще бъде подкрепен и от коалиционните им партньори от "Демократична България"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени