ГЕРБ и ДБ започват да пишат коалиционно споразумение

По-рано днес ГЕРБ и ДБ са провели нова порция срещи по секторни политики - енергетика, вътрешна сигурност и бюджет

експертните срещи - част от преговорите между ГЕРБ-СДС и "Демократична България" за формиране на правителство
експертните срещи - част от преговорите между ГЕРБ-СДС и "Демократична България" за формиране на правителство Източник: ПП ГЕРБ

ГЕРБ-СДС и "Демократична България" започват да подготвят коалиционно споразумение след редицата проведени срещи през седмицата. След договарянето на документа ще го обсъдят и с БСП и ИТН.

"Преговорните екипи на ГЕРБ – СДС и "Демократична България" постигнаха съгласие да се работи по проект на споразумение за съвместно управление, отразяващо резултатите от проведените до момента срещи по сектори и антикорупционните приоритети и мерките за реформа в правосъдната система. След постигане на съгласие по споразумението ще могат да стартират разговори и с БСП – Обединена левица и ИТН", съобщиха от ГЕРБ.

 

От ГЕРБ говорят за проект за "съвместно управление", но по-рано днес депутатката от ДБ и бивш правосъден министър Надежда Йорданова заяви, че става въпрос за коалиция: "Въпросът с декларацията беше обсъден още на първите срещи. Беше обсъдено включване на мерките от нея като част от коалиционното споразумение, ако се стигне до неговото сключване, така че разговаряме по всеки един от въпросите как може да бъде изпълнен".

 

По-рано днес ГЕРБ и ДБ са провели нова порция срещи по секторни политики - енергетика, вътрешна сигурност и бюджет.

Ето какво написаха още от ГЕРБ:

В сектор енергетика двете страни постигнаха съгласие по приоритетите за развитие на сектора в своите програми. Бяха обсъдени темите за развитието на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ Козлодуй, стимулиране на развитието на ВЕИ сектора, включително чрез определяне на приоритетни зони за инвестиции във вятърна енергия, реформите по ПВУ, програмата за енергийна ефективност за домакинствата и бизнеса, европейската инициатива за ускоряване на производството на чисти технологии в Европа и други.

 

На срещата на екипите в областта на сигурността бяха обсъдени състоянието на службите за сигурност и стъпките, които трябва да се предприемат за подобряване на средата за сигурност и спокойствието на гражданите. Вниманието беше фокусирано върху новите заплахи и начините за тяхното противодействие. Има съгласие по редица ключови аспекти, като един от тях е подобряване на киберсигурността и ефективен начин за справяне с предизвикателствата в тази сфера. Обсъдени бяха още системата за подбор, атестация и начини за израстване в службите за сигурност, както и необходимостта от промяна на остаряла и неотговаряща на актуалните проблеми, законова и подзаконова нормативна база.

 

В срещата за бюджета, на която присъстваха и представители от БСП, ИТН и Министерството на финансите, преговарящите поискаха от министерството анализ на риска за януари и февруари. Също така настояват за предложения за мерки, които да доведат до стабилност на публичните финанси.

Още от "Политика"

Борисов: България има нужда от предвидимост, работещи институции и ясно проевропейско управление

В хода на разговора дискутирахме и по теми, свързани с Еврозоната, енергийната сигурност, подкрепата за Украйна и последствията за Европа в контекста на войната в Иран

Прочетете повече прочетете повече

Гълъб Донев при Йотова: Една от основните ни задачи ще бъде преструктуриране на разходната част на бюджета - основно таз

Едно от първите решения, които трябва да бъдат приети от НС, е нов лимит на дълга, за да може държавата да осигури пенсии, заплати, социални разходи, които вървят ежемесечно

Прочетете повече прочетете повече

ДБ ще внесе в парламента проект на решение за създаване на временна комисия относно имуществото на Делян Пеевски

Според "Демократична България" този случай отдавна не е просто въпрос на лични декларации, а поставя далеч по-сериозен въпрос - дали държавата прилага закона еднакво спрямо всички

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени