Ще предложим промени в Конституцията, с които да бъде създаден нов тричленен орган, който ще е отговорен за разследванията срещу главния прокурор. Това обявиха още от ГЕРБ.
"Органът ще със самостоятелен статут и гаранции за независимост. Ще им бъде дадена възможност да извършват самостоятелно разследване срещу главния прокурор, да го привличат към наказателна отговорност при извършването на престъпление от общ характер и да поддържат това обвинение към всички съдебни инстанции", обясни евродепутатът Емил Радев.
През последните години темата за съдебната реформа беше иззета първо от ДБ, а след това и от ПП. Те я превърнаха в лайтмотив на всичките си предизборни и следизборни послания. Това, което видяхме през последната година и половина бе, че тези партии не могат да направят съдебна реформа, посочиха бившите управляващи, заявиха от ГЕРБ.
Стратегията за съдебна реформа е приета през 2010 година, която е актуализирана през 2016. ДБ и ПП нямат свои идеи в тази насока (съдебна реформа), това са предложения приети от три правителства на ГЕРБ, отбеляза Радомир Чолаков.
Според партията от ДБ и ПП са показали, че не разбират как функционира съдебната реформа и не я познават от вътре, както и не са били вътре в съдебната реформа, затова нямат право да казват как тя трябва да работи.
"Оказа се, че това, което те си представят като съдебна реформа е разрушаване на структури, закриване на институции, кадруване и създаване на бухалки. И те си го казаха. В последните седмици на мандата им беше жалко да се наблюдават воплите на Кирил Петков и Асен Василев как единствената съдебна реформа в България е Бойко Рашков да стане шеф на КПКОНПИ", посочи кандидатът за народен представител Радомир Чолаков. Той нарече случилото се в съдебната реформа през последните месеци "омърсяване", което те повече няма да позволят.