Германия призова ЕС да премахне възможността членките да налагат вето

Ветото е игра с кохезията на Европа, смята той

Хайко Маас
Хайко Маас Източник: Twitter

Германският министър на външните работи Хайко Маас призова днес Европейския съюз да премахне възможността страните членки да налагат вето в процеса на взимане на решения, предаде Франс прес.

 

"Не можем повече да се поставяме в ролята на заложници на тези, които парализират европейската външна политика с налагането на вето. Тези, които правят това, си играят, в по-краткосрочен или в по-дългосрочен план, с кохезията на Европа", заяви германският външен министър на пресконференция в Берлин. "Казвам го открито: Ветото трябва да изчезне", категоричен бе Маас.

 

Правилата на ЕС предвиждат, че при взимането на решения в някои сфери, най-вече по финансови и външнополитически въпроси, се изисква единодушие на страните членки. Тази система позволява на отделни държави да блокират с вето взимането на определени решения на европейско ниво, отбелязва Франс прес.

 

"Именно защото винаги сме възприемали вътрешната солидарност и външния суверенитет като двете страни на една и съща монета, ние трябва сега, след вътрешните кризи, да постигнем нов напредък във възможността на Европа да действа във външната политика", подчерта Маас.

Още от "Политика"

Премиерът Желязков недоволен от BG ALERT! Даде 10 дни на министерства и ведомства да изготвят план

Премиерът Желязков подчерта, че управлението е синтез от споделяния на информация и системи, няма как да се феодализира която и да е система и всеки да си пази информацията за себе си

Прочетете повече прочетете повече

Цветлин Йовчев: Води се сериозна политическа война и се използват всякакви инструменти

Трябва да кажем, че нивото на корупцията в една държава не трябва да се оценява по присъдите, които са на лица във висшите етажи на властта. Това е грешен критерий, подчерта той

Прочетете повече прочетете повече

Бойко Борисов от Валенсия: Ценностите, с които живеем в Европа, са подложени на изпитания (ВИДЕО)

Имаме редкия шанс като държава, може би за това е лошото настроение на президента Радев, да влезем в много мощни европейски консорциуми и България да се възползва от това което има, заяви лидерът на ГЕРБ

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени