Говорителят на ЦИК Димитров: Забраната да се гласува с хартиена бюлетина е скандална

Не знам дали ще се правят избори, за да има резултат, или ще се правят избори, за да има хаос, добави Димитров

Димитър Димитров
Димитър Димитров Източник: БНТ

Президентът Радев трябва максимално бързо да назначи нов състав на Централната избирателна комисия, защото до изборите ще има два месеца след разпускането на Народното събрание, а това е много кратко време, за да се справи който и да е състав. Това коментира в "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ говорителят на ЦИК Димитър Димитров относно приетите от парламента изменения в изборното законодателство.

 

"За мен има абсолютно неприемливи неща. В новите правила най-скандално е забраната да се гласува с хартиена бюлетина, тоест да се ползват само устройва. Такова нещо няма никъде по света. Сигурен съм, че това не е в хармония с Конституцията", категорично заяви той. Димитров призова националния омбудсман за намеса, защото "това е драматично ограничаване на възможностите да се упражни вота".

По думите му, ползването на машина и хартиена бюлетина дава представа къде какво се е случило.

 

"Може да сравните единия файл с другия файл, да видите има ли големи отклонения или няма, да видите къде са екстремните стойности. В момента това, което се прави, е каквото произведе "Сиела", в случая "Смартматик" или тайванският създател на софтуера, това ще е резултатът", продължи той.

 

"Резултатът наистина може да се оспори, защото все пак има хартиени отпечатъци", отбеляза Димитров, но веднага запита: "Само че какъв е смисълът да ползваме машини, щом след това ще броим хартиените отпечатъци?!". За него не е ясна целта на провеждането на избори по новоприетите от депутатите правила. "Не знам дали ще се правят избори, за да има резултат, или ще се правят избори, за да има хаос", добави Димитров.

Още от "Политика"

СОС се събира на извънредно заседание заради избора на нова обслужваща банка

По предложение на работната група официални покани за участие в процедурата бяха изпратени до четирите най-големи банки в страната по критериите на БНБ - ДСК, ОББ, "Уникредит Булбанк", "Юробанк България"

Прочетете повече прочетете повече

Желязков: Гаранциите за сигурност за Украйна трябва да включват устойчива подкрепа от Европа и САЩ

Днешната видеоконференция на "Коалицията на желаещите" подчерта основната задача за спиране на убийствата и подкрепата за траен и справедлив мир, основан на принципите на международното право, добави премиерът

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени