Сигурните партии са ГЕРБ, БСП, "Има такъв народ" и ДПС. Още четири формации се намират близо до бариерата и имат реални шансове да влязат в следващото Народно събрание – "Демократична България"; "Изправи се! Мутри вън!"; ВМРО и коалицията НФСБ/Воля. Това сочи социологическо изследване на агенция "Медиана", цитирано от БНТ. ГЕРБ увеличава дистанцията с основния си политически опонент и води с 3.3 % пред БСП, показват още данните от проучването. Същевременно, за продължаване на управлението на ГЕРБ (под една или друга форма) са 21 % от избирателите. За ново управление, без участието на ГЕРБ са 51 %.
Привържениците на ГЕРБ са силно мотивирани да гласуват. БСП не може да се възползва от негативизма към управлението, който в основата си е катализиран от Радев и извънпарламентарни криптокомунистически или други левичарски политически субекти, както и финансирани от олигарси нови проекти. Притегателен център за голяма част от тях се явява формацията на Слави Трифонов.
Засега декларираната готовност за участие в изборите изглежда изключително висока – 61 % заявяват, че твърдо ще гласуват, а 22 % се колебаят. Това, обаче, са нагласи без да се отчита влиянието и развитието на коронакризата. Каква част от тези избиратели ще се явят реално пред урните е невъзможно да се предскаже.
Същевременно огромна част (приблизително 513 000) от същите "твърди избиратели" заявяват, че все още не са направили окончателно своя избор. Наблюдава се ясна възрастова диференциация в политическите нагласи на избирателите. Ако на изборите гласуваха младите хора до 35 г. то категоричен победител би бил Слави Трифонов. При средната възраст (36-55 г.) ГЕРБ категорично доминира; при възрастните над 55 г. БСП бие ГЕРБ в съотношение 2:1. Остава открит въпросът кои избиратели ще се явят пред урните. Тук влияние ще има и развитието на коронакризата.
Относно ваксините: 40 % от пълнолетните не желаят да се ваксинират, но трябва да се има предвид, че около 23 % от тях ( около 1,3 млн. човека) са сигурни или имат сериозни подозрения, че вече са имали контакт с коронавируса. В този смисъл, мнозина от тях разчитат на естествения имунитет. Същевременно антиваксърските нагласи се концентрират изключително в по-ниско образованите групи и вероятно почиват на лесно преодолими заблуди и екзотични слухове.
Отварянето на ресторантите и заведенията се приема като цяло позитивно от мнозинството от пълнолетните. Най-въодушевени са младите, за които заведенията са естествено средоточие на техния социален живот, докато възрастните са силно скептични в това отношение. Развитието на коронакризата обаче, ще покаже дали това ще бъде приписано като позитив за управлението или ще бъде отчетено като тежък негатив.