Парламентарната група на "Възраждане" няма да подкрепи предложеното правителство, заяви в изказване Петър Петров, зам.-председател на ПГ "Възраждане", в хода на дискусията по структурата и състава на предложения проектокабинет с министър-председател Кирил Петков.
Петров обясни, че в споразумението между "Продължаваме Промяната", "Има такъв народ", "БСП за България" и "Демократична България" е очаквал да види изпълнение на заявени политики в полза на правосъдието за гражданите. Вместо това, по думите му, в частта правосъдие 14 пъти се повтаряла думата "анализи", а десет пъти - "обсъждания". Според него, "въпросната програма е писана от чужди неправителствени организации". Петров каза, че доста голяма част от НПО, които заявяват интерес към управление на държавата, са пряко или косвено финансирани от чужди посолства.
Относно заявеното от коалиционните партньори намерение за деполитизиране на ЦИК и премахване на политическото представителство в комисията, Петров попита: ако не политическите партии, кой друг ще осигури представителност на ЦИК. Петров заяви, че, като наказателен адвокат, не е видял и експертиза на лицата, подписали споразумението по отношение на наказателно правораздаване.
"Притеснен съм, че това е довело до липса на каквито и да било реформи и действия по отношение на наказателното правораздаване", каза депутатът, цитиран от БТА. По думите му, в частта "Правосъдие" се предлагат действия като реорганизация на специализирания съд и противоречиви намерения за главния прокурор - едни от мерките предлагат да не съществува тази длъжност, а други - да се контролира от парламента. Петров заключи, че няма консенсус между четирите партии в част за правосъдието. Той определи готвената съдебна реформа като "ялов удар във въздуха".