
Филип Станев, Тошко Йорданов и Николай Василев застанаха пред журналистите вместо Слави Трифонов. В БТА "Има такъв народ" се очакваше да кажат какво възнамеряват да правят с мандата. "Слави Трифонов е на работа в момента и това е причината да не е тук. Кабинетът ще ви го представим съвсем скоро, когато му дойде времето. В сряда, когато е първото заседание на парламента, ще разговаряме с останалите партии. Ние отново ще представим наш кабинет, който ако бъде подкрепен, ще влезе в длъжност. Ако не бъде подкрепен, най-вероятно отиваме на нови избори. Тук вече отговорността е у колегите от "Демократична България" и "Изправи се! Мутри вън!", обяви Тошко Йорданов.
"Нямаше как да прокараме идеите си от референдума без да направим партия. Тази партия е направена от неволята. Ако можеше да прокараме идеите си без партия, нямаше да има ИТН", допълни зам.-председателят на партията. "Отговорността при нас Слави Трифонов я носи и я заявява публично. Смятаме, че Министерски съвет са изпълнители, а тяхното назначение и уволнение става през парламента, на който гражданите са делегирали доверие", допълни той.
"Тая пресконференция сте наясно защо се случва, изля се помия от всякакви посоки. Особено от една партия, която по мое мнение трябва да има за враг ГЕРБ, но това е тяхно решение", каза Тошко Йорданов, който и днес замества шефа си Трифонов. Той на няколко пъти се скара на медиите, че са си позволили да пишат за Николай Василев, а сега не го питат за тези теми.
"Много съм учуден от реакциите на "Демократична България". За тях явно сме по-големи врагове от Бойко Борисов. Напоследък не казват нищо за него, мълчат. С Мая Манолова сме се чули, но единственото, което сме се разбрали, е да проведем среща в сряда в парламента. Никога не е ставало въпрос за договорки. Кабинетът на Николай Василев не беше представен по Фейсбук. Националните телевизии също излъчваха. Само БНТ не пуснаха картина, защото явно не сме Бойко Борисов", отговори на журналистически въпроси Тошко Йорданов.
"Крайно време е в България да се сложи край на лидерщината, и т.нар. месианство, на човека спасител и птичката, която носи пролетта. Г-н Трифонов, с това което прави, демонстрира и това, крайно време е да не се фиксираме върху лидер, не се намираме в Латинска Америка или африканска нецивилизована държава, не е задължително нито по закон или правило", допълни Филип Станев от ИТН.
"Би трябвало да ме познавате като най-големият бюджетен ястреб на републиката", обяви сам за себе си Василев, който заговори за крайно консервативна финансова политика и намаляване на дефицити, но освен това и по-ниски данъци, рязко увеличение на пенсии и лекарски заплати.
"Не зная дали това ще ми бъде най-лесната пресконференция, но със сигурност най-усмихнатата. Искам да благодаря на ИТН и на Слави Трифонов за номинацията. Най-разочарован съм, че получих атаки от десния сектор и считам това за приятелски огън, винаги съм се определял като десен реформатор", коментира Василев.
По думите му финансовата стабилност в момента е нарушена като съотношение между разходи и БВП. Като по-добър пример отсега той посочи дори кабинетите "Станишев" и… "Виденов".
"Близо 7 млрд., които се изхарчиха преди пандемията и 8 млрд. насред пандемията… Можеха да се спестят 7 млрд. и можехме да построим магистрали, детски градини, да купим милион таблети за децата. През този декември администрацията може да излезе в "общественопоръчков отпуск" и да спести тези милиарди на хората. Нямаше никаква нужда да залагаме 5 млрд. дефицит. За мен двете министерства на икономиката и финансите трябва да имат приоритети като финансовия сектор и развитие на капиталовите пазари", каза той.
След това разкритикува "приятелски" служебния кабинет на Румен Радев.
"Основната позиция която имахме беше за Асен Василев за еврофондовете, смятам, че те са положителни герои и можехме да работим отлично. Вие ме познавате като един от най-големите поддръжници на България в еврозоната, но не мога да кажа за това за част от министрите, кога щяхме да разберем, че данък печалба е 15 процента? От чуждестранните медии! Не може служебно правителство да променя данъците. Привърженик съм на балансираните бюджети и тази година с нищо не е особена", смята той въпреки пандемията и турбуленциите в целия свят.
Иначе ИТН отрязаха амбициите на ДБ и коалицията на Мая Манолова. "Няма да влизаме в разговори за постове, защото заради интересите на различни партии се докарахме до тук. Искаме да носим отговорност и ще предложим наш кабинет, няма да водим разговори за постове", заявиха от партията.