Парламентарната група на "Има такъв народ" стартира разговорите с политическите сили за възможностите за съставяне на правителство с третия мандат. Припомняме, че през вчерашния ден държавният глава Румен Радев връчи папката с мандата именно на най-малката парламентарна група.
Първи на масата за разговори седнаха вече бившите депутати от "Величие", които застанаха зад идеолога Ивелин Михайлов. На срещата с преговорния екип на ИТН дойде единствено Красимира Катинчарова. Първата тема, която тя постави, бе за АЕЦ "Белене" и възможностите за размразяването на проекта.
"АЕЦ "Белене" беше спрян само, защото настъпи ковид кризата. Имаше пет заявки от инвеститори. Днес в МЕ има стая, в която стои цялата документация. Само преди пет години. Какво се случи и какво обърна нашата политика по енергийна сигурност, за мен и моите колеги е неясно", заяви Катинчарова.
От своя страна лидерът на ИТН Тошко Йорданов заяви, че целта на срещите е да се обсъдят възможностите за излъчването на кабинет. Той обаче продължи темата, поставена от Катинчарова.
"Там са изтекли всякакви срокове по оценки. Площадката е несертифицирана. Тя не в състоянието, в което е била. Има доста дълъг период на техническа дейност, която да проверим може ли, не може. За разлика от площадката на "Козлодуй", която има всички разрешителни. Ние смятаме, че ядрената енергия трябва да се развива. Доставя евтина енергия и гарантира енергийна независимост", заяви Тошко Йорданов.
Красимира Катинчарова заяви, че проектът с АЕЦ "Белене" може да бъде продължен. Тя предложи да се създаде широка експертна среща, за да се провери има ли такива възможности.
Тошко Йорданов подчерта, че такъв проект отнема години за реализация. Той поясни, че "в момента просто да се говори, че трябва да се направи, е говорене преди изобщо дали може да се направи". Лидерът на ИТН каза, че не може темата с ядрената енергетика да бъде единственото условия за подкрепа или неподкрепа на правителство.
"За нас е приоритет да вадим интересувате ли се от енергиен суверенитет и склонни ли сте да го поставим на масата, да го разгледаме всички?", попита Катинчарова.
"Мисля, че смесвате двете теми", отбеляза Павела Митова. Тя обаче продължи, заявявайки, че страната трябва да положи много усилия за стабилизиране на енергийната политика у нас.