Кирил Петков се срещна с новия премиер на РС Македония Димитър Ковачевски. След разговора двамата направиха изявления пред медиите.
"Днес имахме много добър и приятелски разговор. Искам да поздравя и министрите на транспорта от двете правителства. Самолетната линия София-Скопие ще бъде реалност. До 30 дни ще имаме точните специфики, а до 60 дни тази линия ще бъде работеща", коментира Петков. И допълни, че следващата среща между представители на двете държави ще се състои на 25 януари.
Предстои жеседмична среща на всички договорени комисии, с фокус върху нещата, които ни събират, заяви Петков. За темите, по които няма консенсус, ще бъде предвиден по-дълъг срок. В договора за доброисъседство има ясна дефиниция за езика, смята той и заяви, че сме горди, че бяхме първите, които признахме СМ и уважаваме всички граждани на съседката, както и езика й.
"Всяка седмица оттук нататък една от групите ще се среща с ясни цели, за да покажем, че добросъседството има практически измерения", допълни българският премиер.
Петков пристигна в страната заедно с министъра на външните работи Теодора Генчовска, министъра на транспорта и съобщенията Николай Събев и заместник-председателя на Народното събрание Кристиан Вигенин.
Ковачевски приветства приятеля Кирил Петков и припомни, че България поърва призна Македония. 30 години по-късно се открива нов прозорец за добро сътрудничество. България ще използва и РСМ и краткото С. Македония, няма да спира краткото име. РСМ изпрати вербална нота за употребяването на двете имена – еднакво валидни. Трябва да се припомни, че за нотата за името македонската страна се бе съгласила още преди година и половина, при правителството на ГЕРБ-ОП.
Отстраняването на този въпрос е голяма стъпка за новата глава. Дава оптимизъм за бъдещето, смята Ковачевски. Според него трябва да се финализира договора за трансгранично сътрудничество. На 25 януари ще се предствят и други стъпки. Групите за сътрудничество ще представят съвместни проекти и действия. Благодари на Петков, че след избора на новия кабинет е казал, че пръв ще посети РСМ.
Българският премиер Кирил Петков не отговори конкретно на въпроса в коя държава се намира и какъв език говорят в нея. Вместо това той посочи, че дефиницията за езика е ясно дефиниран в договора за добросъседство.
Работните групи не били създадени, за да контролират, а били междуресорни групи, в които ще участват не само политици. Професорите от унивеситетите ще обменят научни факти, ще има и обмен на студенти. Стопанските камари ще си сътрудничат на ниво индустрии. Това ще направи обмена по-добър, същото се отнася и за туризма. Историята засега остава на заден план, защото процесът бил по-дълъг. Надява се, че членовете на историческата комисия ще информират какво е договорено и това ще бъде мост към бъдещето.