Кирил Петков се срещна с новия премиер на РС Македония Димитър Ковачевски. Вижте за какво се разбраха

Историята остава на втори план

Кирил Петков и Димитър Ковачевски
Кирил Петков и Димитър Ковачевски Източник: МС

Кирил Петков се срещна с новия премиер на РС Македония Димитър Ковачевски. След разговора двамата направиха изявления пред медиите.

 

"Днес имахме много добър и приятелски разговор. Искам да поздравя и министрите на транспорта от двете правителства. Самолетната линия София-Скопие ще бъде реалност. До 30 дни ще имаме точните специфики, а до 60 дни тази линия ще бъде работеща", коментира Петков. И допълни, че следващата среща между представители на двете държави ще се състои на 25 януари.

 

Предстои жеседмична среща на всички договорени комисии, с фокус върху нещата, които ни събират, заяви Петков. За темите, по които няма консенсус, ще бъде предвиден по-дълъг срок. В договора за доброисъседство има ясна дефиниция за езика, смята той и заяви, че сме горди, че бяхме първите, които признахме СМ и уважаваме всички граждани на съседката, както и езика й. 

 

"Всяка седмица оттук нататък една от групите ще се среща с ясни цели, за да покажем, че добросъседството има практически измерения", допълни българският премиер. 

 

Петков пристигна в страната заедно с министъра на външните работи Теодора Генчовска, министъра на транспорта и съобщенията Николай Събев и заместник-председателя на Народното събрание Кристиан Вигенин.


 

Ковачевски приветства приятеля Кирил Петков и припомни, че България поърва призна Македония. 30 години по-късно се открива нов прозорец за добро сътрудничество. България ще използва и РСМ и краткото С. Македония, няма да спира краткото име. РСМ изпрати вербална нота за употребяването на двете имена – еднакво валидни. Трябва да се припомни, че за нотата за името македонската страна се бе съгласила още преди година и половина, при правителството на ГЕРБ-ОП.

 

Кирил Петков и Димитър Ковачевски
Кирил Петков и Димитър Ковачевски Източник: МС

Отстраняването на този въпрос е голяма стъпка за новата глава. Дава оптимизъм за бъдещето, смята Ковачевски. Според него трябва да се финализира договора за трансгранично сътрудничество. На 25 януари ще се предствят и други стъпки. Групите за сътрудничество ще представят съвместни проекти и действия. Благодари на Петков, че след избора на новия кабинет е казал, че пръв ще посети РСМ. 

Българският премиер Кирил Петков не отговори конкретно на въпроса в коя държава се намира  и какъв език говорят в нея. Вместо това той посочи, че дефиницията за езика е ясно дефиниран в договора за добросъседство.

 

Работните групи не били създадени, за да контролират, а били междуресорни групи, в които ще участват не само политици. Професорите от унивеситетите ще обменят научни факти, ще има и обмен на студенти. Стопанските камари ще си сътрудничат на ниво индустрии. Това ще направи обмена по-добър, същото се отнася и за туризма. Историята засега остава на заден план, защото процесът бил по-дълъг. Надява се, че членовете на историческата комисия ще информират какво е договорено и това ще бъде мост към бъдещето.

 

 

 

 

Още от "Политика"

Желязков разпореди забрана за изпреварване за камиони на АМ "Тракия" край Пазарджик

Мярката се въвежда пилотно в избрания участък за превенция срещу опасни маневри от страна на водачите на камиони, с които застрашават живота и здравето на останалите участници в движението

Прочетете повече прочетете повече

Михаил Миков: Необходима е сериозна дискусия за модела и мястото на българската прокуратура

БСП не предаде само коалиционния си партньор, а и идеите си, историята си и очакванията на голяма част от българските граждани за автентично ляво представителство, заяви бившият председател на бившата компартия

Прочетете повече прочетете повече

Румен Христов не изключва предсрочни избори, но иска редовен кабинет заради еврозоната

Той коментира и случая с ареста на варненския кмет, подчертавайки, че действията трябва да се основават на доказателства, независимо от политическата принадлежност на обвиняемите

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков: Българската армия започва своя ускорен темп на модернизация

През следващите години ще бъдат увеличени инвестициите за отбрана в съответствие с новия ангажимент за разходи в размер на 5% от БВП – 3.5% за отбрана и 1.5% за свързани с отбраната инвестиции

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени