Кирил Петков: Служебно правителство може бързо да сключи сделка с "Газпром" и да плаща в рубли

Радев бил "много силно против" доставките на оръжие за Украйна през трети страни. А ние много силно подкрепяхме това", допълва премиерът в оставка

Кирил Петков
Кирил Петков Източник: Zonanews

Петков каза, че служебно правителство може бързо да сключи сделка с "Газпром" и България да се съгласи да плаща в рубли за газ, както и да се държи по-предпазливо в опозицията си срещу войната."


Това разказва британският журналист Андрю Рот за интервюто си с премиера, публикувано днес в лондонското издание "Гардиън". Разговорът е воден преди вота на недоверие, с който кабинетът на Кирил Петков бе свален от власт в сряда.


"Ако Петков не може да създаде нова коалиция, той се опасява от "драстична промяна" в подкрепата на България за Украйна", продължава Рот.

 

"Страхувам се, че ще стане много по-плаха, мека държава по отношение на реториката срещу войната и че част от нашия износ (на помощ) за Полша ще бъде рязко намален. Опасявам се, че силната позиция на ниво ЕК и Европейски съвет ще се превърне много повече в увъртане, отколкото в силен глас срещу Русия", е цитиран Петков.

 

Тази промяна в политиката не е сигурна, тъй като повечето от неговата коалиция изразиха подкрепа за предоставяне на оръжие и друга военно-техническа подкрепа за Украйна, допълва авторът в "Гардиън".


Разминаването по отношение на войната са го противопоставили срещу президента Румен Радев - "пенсиониран генерал и командир от военната авиация, който е казвал, че доставките на оръжие за Украйна само ще удължат войната", продължава Рот.

 

В интервюто Петков казал, че двамата са заели противоположни позиции и за отказа да се приеме искането на "Газпром" газовите доставки да се плащат в рубли, довел до спирането им в края на април. И Радев бил "много силно против" доставките на оръжие за Украйна през трети страни. "А ние много силно подкрепяхме това", допълва премиерът.

 

Той споделя още в интервюто убеждението си, че руската пропаганда е създала силен стимул за политици като Радев да залагат на неутралитет, "казвайки, че вярва, че 20% от българите подкрепят Русия във войната и други 60% "не искат да се заема категорична позиция" за инвазията".


"И може би президентът просто гледа популистките гледни точки. Личните му възгледи може би съвпадат с тях и той не усеща нуждата, която ние изпитваме, да се заеме лидерска позиция по тези въпроси и да бъдем в един глас с членовете на ЕС и да сме силни като съюзник в НАТО, какъвто можем да бъдем", обяснява Петков.

 

"Русия наистина иска да свали това правителство, защото знаят, че ако не играеш с тях, тогава падат правителства. Това би било ярък пример за това как стратегията за разнообразяване доставчиците на газ не върши работа. И един по-слаб глас срещу тях по повод санкциите и подкрепата за украинците е нещо, което те биха предпочели".

 

Петков казва в разговора, че войната допълнително е поляризирала обществото и политическата класа в България. "Тя действително много ясно показа кой на чия страна е. Но за съжаление за правителството тя създаде още и още нестабилност, тъй като трябва да се взимат тежки решения".


Интервюто е направено по видео връзка и Рот описва, че то е започнало с оценка, че "предстоят ни няколко трудни дни, усилено се борим да останем на правилната страна в историята". България зае неочаквано силна проукраинска позиция въпреки традиционните си връзки с Русия, напомня "Гардиън".


Според премиера проруското влияние в България и интересите на корумпирани среди в страната са обединили сили, за да свалят правителството му. Вътрешната криза означава, че сега България рискува да се завърне към "традиционната си роля на мека държава", що се отнася до критиките към Русия, допълва той.

Още от "Политика"

Ваня Тагарева: Среща с бъдещето е всеки разговор с талантливите деца на България

12 ученици от столични училища и от страната ще представят България на Годишния конгрес на Националното космическо общество на САЩ (National Space Society), който ще се проведе от 19 до 22 юни в Орландо, Флорида

Прочетете повече прочетете повече

Уличиха зам.-кмета по транспорта на София в корупция – прокуратурата решава до дни

Сигналът е подаден от Димитър Петров, директор на дирекция "Анализ на трафика", и съдържа данни за редица нарушения, които според вътрешна проверка на Общината имат потенциални характеристики на престъпление

Прочетете повече прочетете повече

Даниел Митов: Опашата лъжа е, че Делян Пеевски вчера е бил в МВР

Митов призова лидера на партия МЕЧ Радостин Василев да предостави информацията за престъпления в МВР на компетентните органи, за които твърди. "Ако не го направи, става съучастник и означава, че прикрива престъпления", допълни вътрешният министър

Прочетете повече прочетете повече

Томислав Дончев: Можем да получим второ плащане по НПВУ до края на годината

Дончев заяви, че кабинетът е предложил ангажиментът на страната ни за либерализация на пазара на дребно за битовите потребители да отпадне и да бъде въведен на по-късен етап

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков и европейският комисар по разширяването Марта Кос: Европейската интеграция носи стабилност и сигурно

Еврокомисарят Марта Кос благодари за българската подкрепа за разширяването и за активната ангажираност на страната ни в Югоизточна Европа

Прочетете повече прочетете повече

Делян Пеевски: С хората, които източиха митниците и ограбиха България, няма да работя никога

Иначе моят теснопартиен интерес е да има избори. Виждате резултатите. Но това сега не е важно, важно е хората да са добре, допълни лидерът на "ДПС- Ново начало"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени