
Росица Пандова ми беше спусната като личен приятел на Кирил Петков. Той гарантираше лично за нея, че те много добре работят в Народното събрание и тя е чудесен човек. Тя се опита да ме подкупи, като ми предложи 5000 лева. Това заяви пред БНТ кметът на "Люлин" Георги Тодоров.
"Аз съм убеден, че постъпихме 100% правилно, защото това изисква законът от мен, това изисква и моята съвест. И не съжалявам за това решение, което взехме, защото знам, че не участвах в схеми, отказах опит да бъда корумпиран и живея в мир със себе си и със съвестта си", обясни той.
"Това не е скандал, това не е трус, това не е поредна димка. Тук говорим за факти, които представят истината такава, каквато сме я чули. Това е белег за много сериозен проблем в една партия, който ни се отразява на цялото политическо пространство".
Тодоров поясни, че това дали има реално извършено престъпление го преценява прокуратурата и съда. "Това, което съм чул, това, което имам като информация, като документи - Антикорупционната комисия влезе в моя район и взе това, което сметна за необходимо към досъдебното производство, съдействал съм по всякакъв начин. Всичко, което говоря, са факти, подкрепени с доказателства, със свидетели, с кореспонденция. Всичко е предадено на разследващите. Аз не мога да си позволя да изляза и публично да говоря неща, които не мога да докажа след това".
"В момента силно се надявам, че прокуратурата наистина ще си свърши работата. Не мога да кажа, че вярвам в прокуратурата, защото е известно как може да работи тя. С ясното съзнание съм, че има проблем в съдебната власт и в цялата система, но когато човек се сблъска с корупцията, при мен се случи на два пъти", допълни Тодоров.
"Първо Росица Пандова, която ми беше спусната като личен приятел на Кирил Петков, той гарантираше за нея, че те много добре работят в НС и тя е чудесен човек. Тя се опита да ме подкупи, като ми предложи 5000 лева. Случаят беше потулен. Тя беше промотирана за член на борда на Пета градска болница. Това е първият случай".
"Вторият случай е развитието по линия на Никола Барбутов. В медийното пространство така се тиражира мнението, че не било престъпление, но от подписа на Барбутов зависят всички районни кметове, зависят проекти за милиони. Аз не отивам да си говоря в неговия кабинет, защото той е равен с мен. Той е зам.-кмет на Столична община и през него минават проекти за милиони. Аз през тази година имам ангажимента да пускам поръчки за над 30 милиона", коментира Тодоров.
"Моите уважения към всички колеги, но ние разчитаме и сме приемали, защото така ни беше представено - като добра експертиза. Но се оказа, че безплатен обяд няма. Оказа се, че това е един модел, който се е повторил в двата най-големи района в София".
Той призова кметът Васил Терзиев да направи одит на всички обществени поръчки във всички райони на София. Тодоров беше категоричен, че не се притеснява от проверки.
Целият скандал започна, когато районните кметове на "Люлин" и "Младост и двама общински съветници на ПП обявиха, че напускат партията заради натиск за манипулиране на обществени поръчки. После поне трима от тях дадоха показания пред Комисията за противодействие на корупцията. Полиция и служители на КПК влязоха в Столичната община, претърсиха кабинета на заместник-кмета по европейски политики Никола Барбутов и го отведоха на разпит. По-късно той и още двама души бяха арестувани.
До медиите пък беше разпратен запис на разговор на кмета Барбутов с Георги Тодоров. В него Барбутов обяснява, че имат няколко "свои" фирми, които е желателно да печелят обществени поръчки. Не било задължително, но после им зачислявали 6% - половината за администрацията на кмета, другата за партийната каса на ПП.