Конституционалистът Проф. Пламен Киров: БСП и ДБ са огледални образи и искат кабинет, ПП искат избори

"Не може да оставим хората в несигурност в ръцете на една малка партия. Конституцията не е договор между самоубийци , тя служи на обществото", казва проф. Киров

Проф. Пламен Киров
Проф. Пламен Киров Източник: БНТ

Конституционалистът Проф. Пламен Киров в "Денят започва" по БНТ говори по темата "трети мандат".

"Ако питате БСП, до декември биха могли да го държат, но констуционната процедура има срок и той е следствие от решение 20 на Конституционния съд, когато , когато при подобна ситуация Конституционния съд е постановил това тълкувателно решение" - категоричен е той. 

 

Според проф. Киров, тезата на Свиленски, че има празнота в конституцията не е точна, защото има има правна логика, на базата на която се е произнесъл съдът: "При третия опит за правителство, този мандат отива в една малка група, както е в случая. При първи и втори опит има вероятност за мнозинство, големите тела привличат, големите сили излъчват гравитация. Малките нищо не излъчват и се прави висш пилотаж и пазарлъци за да има правитество.

 

Логиката обаче е ясна - 7 дни два пъти за първия и втория мандат и защо после без срок?! Не може да оставим хората в несигурност в ръцете на една малка партия. Конституцията не е договор между самоубийци , тя служи на обществото". 

 

Той поясни, че президентът трябва да изпълни изискването на Конституцията да разпусне парламента, да насрочи предсрочни парламентарни избори и да назначи служебно правителство.

 

"Изобщо не е необходимо да бъде удължаван мандатът на този парламент, за да приеме каквото и да е важно нещо, те имаха достатъчно много време да приемат важните неща, но не го сториха", коментира още бившият конституционен съдия. Проф. Киров заяви, че отдавна се е знаело, че КЕВР ще остане без ръководство.

 

"Не може да се продължава мандатът на едно Народно събрание, в зависимост от това, че то трябва да избере ръководител на КЕВР. КЕВР ще има ръководител, това е бившият председател Иван Иванов, така пише в закона за енергетиката", поясни проф. Киров.

 

"Президентът проявява едно завидно хладнокръвие и търпение по отношение на еквилибристиките на партийното ръководство на БСП. Едно е ясно, че най-вероятно след приключване на тази сага с третия мандат, президентът ще поиска от Конституционния съд да доизясни процедурата, за да е ясно на политиците какво трябва да правят, тоест Конституционният съд трябва да създаде една инструкция, така че те да не могат да злоупотребяват с процедурата", разясни проф. Киров.

 

"Начинът, по който подхожда БСП, в крайна сметка последната капка ще прелее чашата", заяви проф. Киров. Според него БСП и "Демократична България" са огледални образи и са най-заинтересовани да има правителство, докато от "Продължаваме промяната" по-скоро искат да отидат на избори, смята конституционалистът.

 

"От Президентството са готови със състав на служебен кабинет. Със сигурност ще бъде по-различен от предишните. Кирил Петков и Асен Василев няма да бъдат в служебния кабинет", заяви проф. Пламен Киров.

 

"Това е най-краткият мандат на парламентарно излъчено правителство в последните 31 години, и единственото, което си е отишло от власт с вот на недоверие", добави още проф. Киров.

 

"Служебният кабинет няма да разследва, да търси вини, няма да се занимава с нищо друго, освен с това да гаси пожари и да разрешава кризи. То ще бъде едно антикризисно правителство, заяви още проф. Киров.

 

Той изрази мнение, че ако бъде върнат мандата в петък, президентът ще разпусне парламента в понеделник или вторник и ще насрочи избори на 2 октомври.

 

 

 

 



Още от "Политика"

Министър-председателят Росен Желязков пристигна във Ватикана за тържествената литургия по повод началото на понтификата

Във водената от премиера българска делегация участват също вицепремиерите Атанас Зафиров и Гроздан Караджов, както и посланикът на страната ни към Светия престол Костадин Коджабашев

Прочетете повече прочетете повече

ИТН се събира на Национална конференция, ще избират ръководство на партията

Предвиденият дневен ред включва избор на председател на ИТН, приемане на нов устав, както и избор на Изпълнителен съвет и арбитражно-контролна комисия по предложение на председателя

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени