Конституцията за нищо я нямат - ПП-ДБ предлагат да се забрани със закон на действащия ВСС да избере председател на ВАС, ВКС и главен прокурор

Това означава със закон да бъдат отменени конституционни правомощия на легитимен държавен орган

Депутати от ПП-ДБ
Депутати от ПП-ДБ Източник: Zonanews

Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да не може да избира председател на Върховния касационен съд, Върховния административен съд и главен прокурор.

 

Върховен касационен съд (ВКС)
Върховен касационен съд (ВКС) Източник: Zonanews

Това предвижда проект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, внесен от народни представители от "Продължаваме Промяната - Демократична България", съобщава БТА.

 

Главен прокурор
Главен прокурор Източник: Zonanews

Така настоящият ВСС, който е с изтекъл мандат, няма да може да избере главен прокурор, какъвто титуляр няма след освобождаването на Иван Гешев, а Борислав Сарафов изпълнява функциите на главен прокурор.

 

Върховен административен съд (ВАС)
Върховен административен съд (ВАС) Източник: Zonanews

На 22 ноември пък изтича мандатът на председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков и негов заместник също не би могъл да бъде избран от настоящия кадрови орган, ако съставът му не бъде подменен дотогава.

 

Вносителите на законопроекта изтъкват, че обществената легитимност на заемащите високи позиции в съдебната власт се основава както на личните и професионални качества на конкретните лица, така и на органа, който ги избира и на процедурата по избор.

 

А процедурата по избор отнема минимум 4 месеца, за да могат да се извършат номинации, да се проведе изслушване на кандидатите и накрая най-достойните да бъдат избрани. Защото само след публичен, прозрачен и обоснован избор може да се генерира висока степен на обществено доверие, което да съответства на високата отговорност, с която са натоварени ръководителите на институциите на съдебната власт.

 

Висш съдебен съвет (ВСС)
Висш съдебен съвет (ВСС) Източник: Zonanews

ВСС с изтекъл мандат, и особено настоящият ВСС, според вносителите на законопроекта, не може да осигури обществено легитимен избор на "тримата големи" в съдебната власт.

 

В мотивите си те изтъкват: "В обществото е натрупано голямо недоверие към съдебната власт и особено спрямо Висшия съдебен съвет, като кадрови орган на съдебната власт, и Инспектората към ВСС. Обстоятелството, че мандатът и на двата органа е изтекъл води до допълнително намаляване на общественото доверие към тях. Като последица, всяко едно съществено решение от дългосрочно значение за функционирането на съдебната власт, взето от тези два органа с изтекъл мандат, е с ниско обществено доверие и води до недоверие за демократичната му легитимност".

 

Както се вижда, мотивите за този абсурден законопроект, който касае съдебната власт, са изцяло политически. Вероятно заради това под него не стоят подписите на Бойко Рашков и Атанас Атанасов, което не е случайно.

 

Вносители са: Надежда Йорданова, Божидар Божанов, Николай Денков, Асен Василев, Калина Константинова, Лена Бориславова, Кирил Петков, Стою Стоев, Петър Кьосев, Деница Симеонова, Александър Симидчиев и Стела Николова

 

Вносителите на законопроекта не посочват как ще бъде избран нов ВСС, тъй като по съдебната реформа на Христо Иванов, представителите на ВСС от квотата на парламента се избират с мнозинство от 2/3, или 160 гласа.

 

Освен това има решение на КС, че мандатът на ВСС се удължава до избора на нов. Делото бе по повод изтеклия мандат на Инспектората. Повече от ясно е, че ако парламентът приеме такъв закон, то той ще падне веднага в Конституционния съд.

Още от "Политика"

Премиерът Главчев поиска изготвяне на екшън план в аванс за справяне с бедствия

В срещата участваха вицепремиерът и министър на финансите Людмила Петкова, министрите на регионалното развитие и благоустройството, на вътрешните работи, на земеделието и храните, на околната среда и водите, на енергетиката, на икономиката и индустрията

Прочетете повече прочетете повече

Атлантическият съвет: Трагедията със загиналите пилоти е резултат от евтиния политически ПР на Радев

От АСБ искат оставките на адмирал Емил Ефтимов – началник на отбраната, генерал-майор Димитър Петров – командир на Военновъздушните сили ибригаден генерал Николай Русев - командир на Трета авиационна база

Прочетете повече прочетете повече

Шестима министри ще обсъдят с ЦИК предложенията на кабинета за по-голяма прозрачност на изборите

Служебният кабинет предложи да бъде разширен процесът по удостоверяване на техническите устройства за машинно гласуване (ТУМГ), като се добави и софтуерът за параметризация и съответствието на флаш-паметите

Прочетете повече прочетете повече

Румен Гайтански отказа на Доган: Няма да участвам в изборите нито сега, нито в бъдеще

Коментарът на Гайтански, който в момента е в следствения арест, е по повод новина на БНР, че ще бъде номиниран за кандидат-депутат от коалицията около Ахмед Доган – "Алианс за права и свободи" в Сливенски избирателен район

Прочетете повече прочетете повече

Камелия Нейкова: Като че ли някой се опитва да създаде недоверие към ЦИК

Според нея политическите субекти трябва да решават проблемите си в рамките на своите формации, като е недопустимо някой да очаква ЦИК да е арбитър или да вземе техните решения

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени