КС реши: Мандатът на Атанасова и Белазелков – по 7 години

Те бяха избрани почти 2 години, след като изтекоха мандатите на предшествениците им

Конституционен съд
Конституционен съд Източник: Zonanews

Почти половин година, след като встъпиха в длъжност като конституционни съдии, вече е ясно колко ще е дълъг мандатът на Десислава Атанасова и Борислав Белазелков. Днес върховните магистрати решиха той да е 7 години заради забавянето на процедурата по избора им. Стандартно мандатът на конституционен съдия е 9 години.

 

Десислава Атанасова
Десислава Атанасова Източник: Zonanews

Белазелков и Атанасова бяха избрани почти 2 години, след като изтекоха мандатите на предшествениците им.

Конституционният съд беше сезиран от президента Румен Радев, според когото са нарушени принципите на прозрачност, публичност и обоснованост при избора им.

 

Борислав Белазелков
Борислав Белазелков Източник: БГНЕС

Държавният глава атакува и решението на предходния парламент, който записа, че Атанасова и Белазелков ще изкарат пълен мандат. Жалба за това подадоха и депутати от 49-ото Народно събрание.

Още от "Политика"

Росен Желязков и Георг Георгиев проведоха среща с върховния представител за Газа Николай Младенов

По време на разговора бяха обсъдени актуалната динамика на сигурността в региона на Близкия изток, с акцент върху хуманитарната и политическата ситуация в Газа

Прочетете повече прочетете повече

Илияна Йотова връчи мандата за служебно правителство на Андрей Гюров

Очакванията към вас са изключително големи. Ние, българските граждани искаме провеждането на честни, прозрачни, добре подготвени и проведени избори за Народното събрание, заяви тя

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени