Левон Хампарцумян: Мерките на властта няма да стигнат до масовия българин

Тези мерки са по скоро купуване на време и народна любов, отколкото нещо, което устойчиво ще ни преведе, смята Хампарцумян

Левон Хампарцумян
Левон Хампарцумян Източник: Wikipedia

Светът се пренарежда. Това мнение изрази в "Тази сутрин" финансистът и банкер Левон Хампарцумян. Според него мерките на властта няма да стигнат до обикновения българин и да променят цените. "Диференцираните ставки на ДДС създава възможност някой да прави арбитраж
между нулевата ставка и 20-те процента и да печели на гърба на добрите намерения на тези, които са го направили. Да не говорим, че по-трудно се администрира. Ставките от ДДС ще доведат до всякакви неща – тези които произвеждат торти могат да кажат това е сладък хляб с нулево ДДС.", обясни той.


Според него тази мярка може да се приеме, ако е временна – на ръба на отчаянието. "Българската икономика не е спряла и от тази гледна точка не сме в криза. Експортът е в небето, имаме добри икономически показатели. Но има инфлационни процеси, които притесняват правителството и целия свят", каза още финансистът.

 

"Светът се пренарежда - руската агресия раздели света на едни хора, които искат да живеят по руския начин и 40 и няколко държави от т.н. Запад, към който ние, надявам се, принадлежим - по начина по който се живее на Запад. Това предполага икономически шокове, защото Западът зависи енергийно от Русия. Но има нещо много важно:

 

Русия не произвежда нищо, което някой друг да не произведе. Въпросът е как се нареждат веригите за производство и доставка. Нещата ще се балансират и къде ще бъде нашето място в този нов баланс е много важно", на мнение е Левон Хампарцумян. Според него тези процеси ще продължат с години. По думите му инфлация, която е "поносима за кратко време", е между 10 и 15%.


"По-скоро обаче очакваме относително дълъг период с по-висока инфлация и плавно повишаване на лихвите, което ще е поносимо. Но това не са катастрофални сценарии", допълни той.

 

"Това което трябва да мислим като бизнеси и като държава, и като индивиди, е къде ще бъде нашето място. Еврозоната е в някаква степен по- висока надеждност. НАТО е също нещо, към което принадлежим. Виждате Хърватска - влезе по късно в ЕС, но ще ни изпревари за еврото. Мислите ли, че в Хърватска живеят 4-5 милиона безумци които искат да се самоубият ако въведат еврото?

 

"Нищо не губи държава с еврото – когато еврото поевтинява, експортните възможности на ЕС се увеличават. Виждате че 500 млн души -  държавите с най висок стандарт и най приятен стил на живот в света, са с евро. Китайците много биха искали да живеят като европейците и дори американците биха искали да живеят като европейците. От тази гледна точка как ще си подредим нещата и колко важни ще бъде в този съюз като държава и като интегрирани бизнеси е много важно за България" - подчертава Хампарцумян.

 

"България е напрвила този избор. Има обаче хора които ни бутат в обратната посока – в бедността, в дивата азиатска сибирска пустош, ние не искаме да ходим там. Или поне съществената част от българите не искат да ходят там", казва банкерът.

 

Що се отнася до ръста на заплатите и икономиката, Левон Хампарцумян казва: "В частния сектор успешните бизнеси плащат повече на ключовите си хора. В последните 10 години имаше момент, в който съотношението кредит към депозит беше под 100 %, тоест повече депозити отколкото кредити.

 

В момента е 103-4 процента което означава, че събраните на местно ниво депозити вече са раздадени като кредити – това не са само ипотеки, това са и потребителски кредити. С други думи, заедно с мерките, които централните банки ще предприемат, с увеличаване на лихвен процент, може да очакваме малко по консервативен подход и леко забавяне на темпа на кредитиране.

 

Очаквам плавно вдигане на лихвените проценти, но поносимо. Имаше спекулативна информация за процент и половина нагоре до средата на другата година, но ще бъде малко по високо. Това, че банкнотата от 100 лева е третата най използвана – повече от 100 млн. в обръщение, ни казва че имаме инфлация но имаме и повече пари у хората. Надявам възможно по-скоро да имаме евро в портфейлите си – това освен друго, е и котва, която ни държи в ЕС и в НАТО.

Още от "Политика"

Премиерът Желязков свика заседание на Механизма за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на ев

Подготвят се над 100 събития, които ще се проведат в цялата страна с участието на представители на правителството и компетентните институции

Прочетете повече прочетете повече

Бивш ПП общински съветник: Лена Бориславова беше на оперативките за София. Редовно говореше с Барбутов, той не действа с

Вчера до късно ПП заседаваха, след което обявиха, че засега Асен Василев остава единствен председател на ПП и че през есента ще проведат избори за нови контролни органи

Прочетете повече прочетете повече

"Продължаваме промяната" се събира на Национален съвет след оставката на Кирил Петков

Припомняме през изминалата седмица Кирил Петков подаде оставка като съпредседател на ПП след скандал, свързан с твърдения за оказван натиск на районните кметове на "Люлин" и "Младост", свързани с обществени поръчки

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени