Магистралата от София до Тирана се превръща в стратегически европейски приоритет

Това заяви българският евродепутат от ГЕРБ (ЕНП) Андрей Новаков в Тирана на среща със заместник министър-председателя и министър на инфраструктурата Белинда Балуку

Андрей Новаков в Тирана на среща със заместник министър-председателя и министър на инфраструктурата Белинда Балуку
Андрей Новаков в Тирана на среща със заместник министър-председателя и министър на инфраструктурата Белинда Балуку Източник: ПП ГЕРБ

Магистралата от София до Тирана се превръща в стратегически европейски приоритет. Албания е поела стабилен курс към присъединяване към Европейския съюз и показва изключително постоянство и воля в осъществяването на програмата за реформи. Това заяви българският евродепутат от ГЕРБ (ЕНП) Андрей Новаков в Тирана на среща със заместник министър-председателя и министър на инфраструктурата Белинда Балуку.

 

Двамата обсъдиха стратегически европейски проекти, насърчаващи свързаността в Югоизточна Европа. Акцент беше поставен и върху военната мобилност и възможността за оптимизиране на основни пътни артерии в ЕС така, че те да бъдат годни и за придвижване на военна и отбранителна техника. Като приоритет на регионалното сътрудничество между България и Албания те откроиха изграждането на европейския транспортен коридор No. 8, свързващ Адриатическо и Черно море. 

 

Андрей Новаков в Тирана на среща със заместник министър-председателя и министър на инфраструктурата Белинда Балуку
Андрей Новаков в Тирана на среща със заместник министър-председателя и министър на инфраструктурата Белинда Балуку Източник: ПП ГЕРБ

Андрей Новаков е на работно посещение в Албания по покана на нашето посолство в Тирана в качеството си координатор на ЕНП в Комисията по Регионална политика в Европейския парламент и член на Делегацията за връзки с Албания. Той разговаря и с председателя на Комисията за европейска интеграция на албанския парламент Йорида Табаку. Двамата направиха преглед на отношенията на страната с Европейския съюз и изтъкнаха сътрудничеството между парламентите на ЕС и на Албания като важен фактор за прилагането на Споразумението за стабилизиране и асоцииране.

 

С министъра на вътрешните работи на Албания Таулант Бала Новаков обсъди въвеждането на ключови реформи,  необходими в контекста на политическите и икономическите критерии за членство в ЕС. Двамата откроиха стабилността и сигурността в страната като основна предпоставка за насърчаване на чуждестранните инвестиции, икономическия обмен и туризма. Като конкретна сфера за сътрудничество беше споменат сектор транспорт с акцент международен превоз на стоки и товари.

 

На среща с българската общност в Елбасан, организирана от посланика на България, Ивайло Киров, Андрей Новаков подчерта, че хората като тях са истинският мост и връзка на България и Албания, защото са отлично интегрирано малцинство, успяват да съхранят българската си идентичност и в същото време със своите труд и постижения да са част от развитието на страната.

 

Андрей Новаков е член на Европейския парламент за втори пореден мандат. През последните пет години той е част от преговорния екип на Европарламентa за ежегодните бюджети на Европейския съюз. Той е координатор на ЕНП в Комисията по регионално развитие и участва в още три парламентарни комисии - Комисията по бюджети (BUDG), Комисията по транспорт и туризъм (TRAN), и Комисията по бюджетен контрол (CONT).

Още от "Политика"

Правителството отмени допълнително финансиране за ВАС заради по-ниска от очакваната натовареност

Парите бяха поискани от Висшия съдебен съвет по предложение на и.ф. председателя на ВАС с оглед на очаквана прекомерна натовареност на съдиите в този съд, след влизане в сила на промени в Закона за държавната собственост през септември 2025 г.

Прочетете повече прочетете повече

Нанков: От ГЕРБ не обещаваме напразно, когато поемем ангажимент, го изпълняваме

В Троян вече имат модерна многофункционална спортна зала, като първото финансиране от 500 хил. лв. за изграждането й беше осигурено от кабинетът “Борисов 3” още в края на 2020 г., посочи той

Прочетете повече прочетете повече

Проф. Костадин Ангелов: Очаквам българите да изтрезнеят и да подкрепят на изборите ГЕРБ като първа политическа сила

Радев все още не се е позиционирал на политическата сцена, дава разнопосочни политически послания - не знаем той ляв ли е, десен ли е, евроатлантик ли е, русофил ли е, добави той

Прочетете повече прочетете повече

"Информационно обслужване" направи демонстрация на системата за обработка на данните за изборите на 19 април

Това, което демонстрираме, е една от новостите – детайлно описание на стъпките от методиката, заяви пред журналисти шефът на "Информационно обслужване" Ивайло Филипов

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени