Вицепремиерът и министър на външните работи на Република България Мария Габриел представи проект на Външнополитическа стратегия на България (2024-2030) заедно с професор Георги Фотев, председател на Консултативния съвет за изготвяне на Стратегията.
"Създаването на първата за страната ни Външнополитическа стратегия е предизвикателство и кауза. Важно е документът да е с фокусирани ясни послания, времеви обхват и очертани задачи в краткосрочен и средносрочен план. Външнополитическата стратегия ще бъде силен израз на фундаменталните ценности на България. Документът ще задава принципите и нормите, определящи приоритетите и целите в международните отношения, които поставят България като предвидим и доверен партньор", заяви Мария Габриел.
Документът е резултат на широко експертно и обществено обсъждане. За изготвянето на стратегията бе сформиран Консултативен съвет и бяха организирани три конференции с гражданското общество - с дипломати, с млади хора и с международни експерти. Мария Габриел изрази благодарност към работата и усилията на членовете на Консултативния съвет, на дипломатите, предприемачите, младите хора, журналистите и представителите на академичните страни за труда и експертизата.
Целта на Външнополитическата стратегия е да увеличи предвидимостта и подкрепата за българската външна политика, да формира междуинституционален консенсус и ясно формулирани външнополитически приоритети и да повиши авторитета на българската дипломатическа служба. Външнополитическата стратегия ще идентифицира приоритетите за България, целите, които си поставя и начините, с които да ги постигне.
"Диалогът и дипломацията са най-надеждните инструменти за постигане на консенсус между държавните институции и обществото по външнополитически приоритети. Те са и мост за едно по-предвидимо международно планиране и преговори за сигурен и стабилен свят," допълни вицепремиерът.
В Стратегията са идентифицирани осем ключови за България стратегически цели: 1) пълноценно участие и съдържателен принос на страната към политиките в рамките на ЕС и НАТО, при реализиране на българските национални интереси, включващи пълноправно присъединяване към Шенгенското пространство и Еврозоната; 2) активна регионална политика на добросъседство и регионално сътрудничество в Югоизточна Европа и Черноморския регион, постигане на лидерство в областта на иновациите и новите технологии; 3) развитие на установените двустранни стратегически партньорства с държавите от евро-атлантическата зона и изграждането на нови с партньори извън Европа; 4) защита на правата и интересите на българските граждани, хората с българско самосъзнание и българските общности зад граница; 5) ефективна многостранна дипломация, преди всичко в рамките на системата на ООН; 6) културна и дигитална дипломация като стратегически инструмент за влияние и авторитет; 7) външноикономическа дипломация в полза на българския бизнес и икономическия просперитет на нацията; 8) стратегическа комуникация и публична дипломация, насочени към защита на националната сигурност и противодействие на дезинформацията и хибридните заплахи.
"Очаквам външнополитическата стратегия да спомогне за повишаване на обществената подкрепа и допринесе за повече сплотеност и приемственост в международното поведение на България в съответствие с националните интереси. Стремим се към консолидиран документ, който позволява гъвкавост и адаптиране към променящата се международната среда. Той очертава позицията на България в международната сцена, посочва приноса й за мира, сигурността и сътрудничеството на регионално, европейско и международно ниво. Поставихме основа с широк обществен консенсус да имаме външнополитическа стратегия, която определя приоритети, принципи и цели. Нека направим така, че тя да бъде полезна както за политиците и дипломатите, така и за обществото. Това е възможност да говорим в един глас у дома и в чужбина и по този начин осигурим по-добра защита на интересите на страната и на гражданите", заключи Мария Габриел.