Михаела Доцова е председателят на 52-ото Народно събрание. Тя бе избрана с гласовете на 188 депутати, против 0, въздържали се 49. Нейната кандидатура беше представена пред парламента от Петър Витанов, председател на ПГ на ПБ.
Доцова е третата жена поред след Рая Назарян и Наталия Киселова, вече излъчена от победителя на вота "Прогресивна България", която ще седне на най-високия пост в парламентарна България.
Първоначалните информации, които се появиха, бяха, че Гълъб Донев ще оглави парламента, но решението е той да поеме социалното министерство, твърдят близки до бъдещите управляващи.
Визитка
Д-р Михаела Доцова е на 42 години и бе избрана за народен представител от 23 МИР-София. Тя е юрист с мащабен опит в държавната администрация и законодателната власт.
От 2017 г. професионалният ѝ път е свързан с Министерството на околната среда и водите (МОСВ), където в продължение на над 7 години заема позицията директор на дирекция "Правна".
В рамките на ведомството тя е изпълнявала и длъжностите главен секретар и началник на кабинета на министъра. Работи като юрист в администрацията на Народното събрание и Областната администрация на Софийска област.
Д-р Доцова притежава научна степен "Доктор по административно право и административен процес".
Автор е на над 13 научни публикации и участник в множество конференции в сферата на местното самоуправление, изборните процеси и екологичното право. Нейният дисертационен труд е посветен на контрола за законосъобразност на актовете на общинските съвети.
Владее английски език. Неомъжена.