Министър Петкова: Няма да се увеличават осигуровките и корпоративните данъци догодина

Предвиждат се две мерки, свързани с по-висока събираемост на неплатените данъци и осигуровки

Людмила Петкова
Людмила Петкова Източник: Zonanews

Няма да се увеличават осигуровките догодина. Това обяви вицепремиерът и министър на финансите Людмила Петкова. Тя потвърди, че дефицитът в Бюджет 2025 г. ще бъде до 3% от БВП, като за да се постигне тази цел, е разработен пакет от мерки в приходната и разходната част.

 

Заплатите в Министерството на вътрешните работи и Министерството на отбраната могат да бъдат увеличени поетапно, а не наведнъж, стана ясно още от думите на Петкова.

 

Министърът на финансите посочи, че бюджетът за следващата година не предвижда премахване на Covid добавките към пенсиите и увеличение на данъци като корпоративен данък и данък върху доходите на физическите лица.

 

Около 9 млрд. лева ще бъдат осигурени от приходните мерки, като увеличението на акцизите върху цигарите ще бъде наведнъж с вече предвидените стъпки за 2025 и 2026 г. Все още се обмисля дали ДДС върху хляба да остане 0%, но за останалите временно намалени ставки е заложено връщането им на 20%.

 

Предвиждат се и две мерки, свързани с по-висока събираемост на неплатените данъци и осигуровки - едната възможност е за доброволно внасяне на декларирани, но просрочени задължения. Лихвите по тях ще бъдат опростени. Другата е за физическите лица, които не са платили доходите си.

 

"Само за физическите лица, които не са декларирали доходите си, се предоставя еднократна възможност да бъдат декларирани, като съответно ставката на данъка ще бъде по-висока - не 10%, а между 15 и 20%, като идеята е да се декларират доходите, няма да бъдат търсени лихви, няма да се налагат глоби и санкции", заяви Петкова. 

 

Министър Петкова говори пред журналисти след откриването на инициативата Седмица на еврото и Десета годишна парична и икономическа научна конференция, която се провежда в УНСС. 

Още от "Политика"

Народното събрание е домакин на 66-ата Генерална асамблея на Парламентарната асамблея на Черноморското икономическо сътр

Заместник-председателят на Народното събрание Драгомир Стойнев ще предаде ротационното председателство на ПАЧИС на председателя на парламента на Грузия Шалва Папуашвили

Прочетете повече прочетете повече

КТ "Подкрепа": Мит е, че държавната администрация е най-облагодетелствана от новия бюджет

Според него в администрацията има сериозни дисбаланси - от структури с малко служители и ниски възнаграждения до звена с незаети щатни бройки, по чиито бюджети се начисляват допълнителни средства

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени