Министър-председателят Росен Желязков ще ръководи българската делегация за 80-ата редовна сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк

В рамките на визитата си в Ню Йорк премиерът Росен Желязков ще проведе среща с генералния секретар на ООН Антонио Гутериш

Премиерът Росен Желязков
Премиерът Росен Желязков Източник: Пресцентър на МС

Министър-председателят Росен Желязков ще ръководи българската делегация за 80-ата редовна сесия на Общото събрание на Организацията на обединените нации, която ще се проведе в Ню Йорк.

 

Темата на тазгодишния Общ политически дебат е "По-добре заедно: 80 години и занапред в името на мира, развитието и правата на човека". Тя поставя акцент върху необходимостта от засилване на многостранния подход чрез дипломация, конструктивен диалог и устойчиви партньорства. Фокусът на форума е насочен към равнопоставеността и взаимната свързаност на трите основни стълба на ООН – мир и сигурност, развитие и права на човека.

 

Сесията се провежда в символичен момент – през 2025 г. отбелязваме 80 години от подписването на Устава на ООН и 70 години от присъединяването на България към организацията.

 

В рамките на визитата си в Ню Йорк премиерът Росен Желязков ще проведе среща с генералния секретар на ООН Антонио Гутериш. Предвиждат се и разговори с редица представители на американския бизнес. Министър-председателят ще вземе участие и в традиционния прием, даван от президента на САЩ Доналд Тръмп, както и във форум, организиран от Фондация "Низами Ганджеви".

 

По случай 117-ата годишнина от обявяването на Независимостта на България, премиерът Желязков ще бъде специален гост на официалния прием за българската общност, организиран от Генералното консулство на страната ни.

 

В състава на делегацията, ръководена от министър-председателя, са министърът на външните работи Георг Георгиев, министърът на правосъдието Георги Георгиев, министърът на здравеопазването Силви Кирилов, министърът на енергетиката Жечо Станков и министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.

Още от "Политика"

Премиерът Росен Желязков: Опитваме се да убедим румънските си партньори за важността от нови мостови съоръжения през рек

Премиерът Росен Желязков заедно с кмета на Община Тутракан д-р Димитър Стефанов и посланика на България в Румъния Радко Влайков инспектираха точката, в която ще заработи Пристанищен терминал Тутракан

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков: Направихме възможно най-доброто за рафинерията

Премиерът Желязков и министърът на енергетиката Жечо Станков инспектираха напредъка по изграждането на лот 3 "Рупча-Ветрино" от Вертикалния газов коридор в района на магистрала "Хемус"

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Росен Желязков ще бъде на работно посещение в областите Силистра и Разград

Той ще се запознае с хода на работата по реализацията на Вертикалния газов коридор, ще проведе работно съвещание с кметове от област Силистра и ще посети и точката на бъдещата фериботна линия Тутракан-Олтеница на река Дунав

Прочетете повече прочетете повече

Борисов: Петко Николов няма да е особен управител на "Лукойл". Очакваме днес да получим дерогацията от САЩ

Лидерът на ГЕРБ подчерта, че името на особения управител вече е известно и ще бъде съобщено от премиера Желязков след заседанието на Съвета по сигурност, свикано спешно в в 13 ч. днес

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени