Министър Запрянов: Никой не е искал от България участие в операцията по мироопазване в Украйна

Българската и на европейските ни съюзници позиция е, че преговорният процес за постигане на мир трябва да се основава на принципа: "нищо за Украйна не може да се решава без Украйна", заяви външният министър Георг Георгеив

Министърът на отбраната Атанас Запрянов
Министърът на отбраната Атанас Запрянов Източник: Zonanews

"Никой не е искал от България, в България не се извършва военно планиране - нито в Щаба на отбраната, нито в Министерството на отбраната, участие в операцията по мироопазване, която е бъдеща и евентуално може да се случи". Това заяви министърът на отбраната Атанас Запрянов в Народното събрание. Той и министърът на външните работи Георг Георгиев учстват в изслушване в парламента относно "въпросник", изготвен от страна на Съединените американски щати по теми, свързани с готовност за участието на България в специална военна операция на територията на Украйна.

 

"По никакъв начин никой не е искал от нас участие и в сегашната война на Русия срещу Украйна", заяви още Запрянов. Министърът уточни, че въпросите не са изпратени към България, а към страните съюзници от НАТО.

"Събитията през последните седмици, включително проведената Мюнхенска конференция по сигурността, демонстрираха новия подход на американската администрация начело с президента Доналд Тръмп", каза още Запрянов.

 

Министърът призова за сдържаност в оценките относно последните инициативи на американската администрация. "С встъпването в длъжност на Доналд Тръмп започна процес на преразпределение на тежестите в рамките на НАТО в посока поемане на по-голям дял от страна на европейските съюзници от Алианса. Това е пътят в дългосрочен аспект да имаме силен и стабилен алианс. Това развитие не е нито ново, нито изненадващо. Още по време на първия си мандат президентът Тръмп настояваше европейските съюзници да започнат да поемат повече отговорност за собствената си отбрана и това вече е факт", каза министърът.

 

"САЩ предприеха стъпки към консултиране със своите съюзници за техните виждания за постигането на трайно и ефективно уреждане на конфликта в Украйна. С тази задача е натоварен специалният пратеник на Тръмп за Украйна Кийт Келог. Той ни информира, че задачата му е да проведе разговори с Украйна и европейските държави. По неговите думи това е отделна линия на действие на американската администрация, различна от другия, паралелно протичащ процес на разговори с Русия, воден от държавния секретар Марк Рубио. В някакъв бъдещ етап тези процеси ще се обединят на обща маса за водене на преговори", обясни министър Запрянов.

 

"За да се извърши военно планиране, трябва да има сключено споразумение за мир, трябва Русия и Украйна да са се съгласили на такова разполагане, трябва да има мандат или на ООН, или на друга организация, трябва да има цел на операцията, трябва да има покана за конкретно участие и принос, да има времеви параметри - нищо такова няма", заяви министърът на отбраната.

 

"Аспектите, които се поставят с питанията, са гаранциите за сигурността на Украйна с цел постигане на траен мир, участието на европейски и други държави в установяването на бъдещи мирни договорености, възможностите за предоставяне на допълнителна военна помощ, за прилагане на санкциите и предотвратяване на тяхното заобикаляне, както и принципната готовност на съюзниците за разполагане на сили в Украйна като се подчертава "част от бъдеще мирни договореност при условията на траен мир", обясни от своя страна министърът на външните работи Георг Георгиев.

 

Георг Георгиев, ГЕРБ-СДС
Георг Георгиев, ГЕРБ-СДС Източник: Zonanews

"Това, върху което трябва да фокусираме вниманието си, е българската и на европейските ни съюзници позиция, че преговорният процес за постигане на мир трябва да се основава на принципа: "нищо за Украйна не може да се решава без Украйна". Украйна трябва решения за условията за мир, като се има предвид, че справедливият и траен такъв е възможен само при зачитане на суверенитета, независимостта и териториалната цялост на страната", заяви Георгиев.

 

По думите му ЕС трябва да присъства на масата на преговорите, когато се обсъжда бъдещето на Украйна.

"От ключово значение е ЕС и НАТО да останат единни в подкрепата си към тази държава и да демонстрират към тази държава своето лидерство. Българската подкрепа за Украйна остава непроменена в параметрите, които седем решения на парламента поставиха като рамка и това ще бъде политиката, която ще следваме, докато Народното събрание не вземе друго решение", каза още Георг Георгиев.

 

Източник: БТА

Още от "Политика"

Бойко Борисов: Русия е агресор, нищо не се е променило в подкрепата на ГЕРБ за Украйна

САЩ като държава са наш стратегически партньор, а ЕС е нашето европейско семейство. Ние като ГЕРБ вървим изцяло и само с държавите членки на Европейския съюз, добави лидерът на ГЕРБ

Прочетете повече прочетете повече

Министър Запрянов: Никой не е искал от България участие в операцията по мироопазване в Украйна

Българската и на европейските ни съюзници позиция е, че преговорният процес за постигане на мир трябва да се основава на принципа: "нищо за Украйна не може да се решава без Украйна", заяви външният министър Георг Георгеив

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени