Народните представители ще гласуват за заместник-омбудсман

Мария Филипова събра най-много точки – 15, след изслушването пред Комисията по оценяването за заместник-омбудсман

Народно събание, пленарна зала
Народно събание, пленарна зала Източник: Zonanews

 Избор на заместник-омбудсман предвижда седмичната програма за работа на Народното събрание, публикувана на интернет страницата на законодателния орган. На 18 август омбудсманът Велислава Делчева внесе в парламента кандидатурата на Мария Филипова за поста на неин заместник.


В съобщението до Росица Кирова, председател на Парламентарната комисия за пряко участие на гражданите и жалбите и взаимодействие с гражданското общество, Делчева посочва, че Филипова притежава многогодишен професионален опит в областта на правата на човека като практикуващ юрист, младши и старши експерт в Министерството на правосъдието, заместник-председател на Комисията за финансов надзор и председател на Комисията за защита на потребителите.  

 

Делчева допълва, че видно от предложението на Българската национална асоциация "Активни потребители", Мария Филипова притежава необходимите лични и професионални качества, непримиримост и непоколебимост в отстояване правата на потребителите, което ще ѝ позволи ефективно да изпълнява длъжността заместник-омбудсман. Мария Филипова събра най-много точки – 15, след изслушването пред Комисията по оценяването за заместник-омбудсман.  

 

В програмата на НС е също второто четене на Законопроект за ратифициране на Техническо споразумение за създаване на временна рамка за осигуряване на поддръжка от страната-домакин на Съюзните сили за реагиране (Allied Reaction Forces (ARF). Както и на Законопроект за ратифициране на писмата за изменение на Анекса към Споразумението между Република България и Върховното главно командване на Обединените въоръжени сили в Европа и Щаба на Върховния съюзен главнокомандващ по трансформацията за допълнение на Парижкия протокол.

 

В проекта на програма е и първото гласуване на промени в Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел. Като точка първа за четвъртък е записано второто четене на изменения в Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България. А като втора - второто гласуване на промени в Закона за чистотата на атмосферния въздух.

 

В проекта на програма се предлага депутатите да разгледат и Законопроект за ратифициране на Програмното споразумение между Министерството на отбраната на Република България и министерствата на отбраната на редица европейски страни, сред които Белгия, Франция, Германия, Кипър, Гърция, както и с Европейската агенция по отбрана и Европейската инвестиционна банка относно Програма "Финансов механизъм за коопериране".

 

НС ще обсъди и гласува още и Законопроект за ратифициране на Меморандум за разбирателство между Министерството на отбраната на Република България и Организацията на НАТО за комуникации и информация. В проектопрограмата е записано и първото четене на законопроекти за изменение и допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта, както и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ограничаване изменението на климата. В петък е предвиден и редовният парламентарен контрол.

Още от "Политика"

Премиерът Росен Желязков ще участва в представянето на новите стипендианти по програмата EXPLORER на INSAIT и СУ

Стипендиантите получават месечна подкрепа в размер на 2 000 лева, която им позволява да се съсредоточат върху образованието си във ФМИ и развиването на умения чрез работа по иновативни изследователски проекти в INSAIT

Прочетете повече прочетете повече

Законът за атракционните услуги забранява високорискови практики от деца под 14 години без придружител

С проекта на закон се уреждат за първи път на национално ниво общите правила за безопасност при предоставяне на атракционни услуги с повишен риск

Прочетете повече прочетете повече

Министърът-председателят Росен Желязков ще открие бюст-паметник на княз Александър Първи Батенберг в Университета на Чер

В първия ден от визитата премиерът Желязков се срещна вчера с министър-председателя на Черна гора Милойко Спаич и с президента на Черна гора Яков Милатович

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков: България ще подпомага усилията на всички страни, които на базата на собствените заслуги са готови за

Министър-председателят Росен Желязков заяви, че Съединението е ден, в който трябва да се говори на цялата нация, дори на тези, които не се харесват

Прочетете повече прочетете повече

Атанас Зафиров: Поканата за участие във военния парад в Пекин беше чисто партийна

Освен това Атанас Зафиров заяви, че нямало как да го притесняват отношенията със страни, включително и с Руската федерация, с които България поддържала дипломатически отношения

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени