Народните представители ще опитат отново да си изберат председател

Никой от номинираните в сряда четирима не получи необходимия брой гласове вчера

Народно събрание, пленарна зала
Народно събрание, пленарна зала Източник: Zonanews

Днес депутатите ще направят втори опит да решат трудната задача и да изберат свой председател. Първоначално бяха номинирани четирима кандидати, на балотаж отидоха двама от тях, но никой не събра необходимата подкрепа.

 

След проведените два тура Народното събрание не успя да избере председател и беше насрочено продължаване на учредителното заседание за избор на председател.

 

Кандидатът на ГЕРБ Рая Назарян получи най-много гласове: 115, подкрепена от ГЕРБ-СДС и ДПС. След нея беше кандидатът на "Възраждане" - Петър Петров - с 41 гласа от депутатите от партията му и трима от ИТН.

 

Кандидатите на ИТН Силви Кирилов, Петър Петров на "Възраждане" и проф. Юлияна Матеева, издигната от "Величие" също не получиха нужните гласове.

 

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че ако Рая Назарян не стане председател на Народното събрание, страната отива на следващи, поредни, предсрочни парламентарни избори. Самият той призова за широка коалиция и кабинет, подкрепен от възможно повече политически партии. И заяви, че няма да оттегли кандидатурата ѝ, защото въпросът е "принципен".

 

Подкрепи го председателят на ДПС Делян Пеевски, който също заяви, че най-голямата политическа сила трябва да излъчи председател.

 

В сряда следобед от ПП за пореден път припомниха, че няма да подкрепят правителство на Борисов, а лидерът на ИТН Слави Трифонов обяви, че изобщо няма да подкрепи правителство с първия или втория мандат и настоя президентът Радев да му даде третия мандат, когато дойде време за това.

Още от "Политика"

Очаква се предложението за размера на минималната заплата за 2026 г., експерти коментираха запазването на сегашния механ

Социалният министър Борислав Гуцанов вече обясни, че ако остане сегашният механизъм, МРЗ за следващата година ще бъде около 1200 лв.

Прочетете повече прочетете повече

Министър Гроздан Караджов съобщи за автомобил, карал със скорост между 190 и 210 километра в час по АМ "Тракия" (ВИДЕО)

Подадох сигнал в Пътна полиция и нарушителят беше спрян на входа на град Бургас! Подадохме заедно със служителя на НСО сведение, за да дадем шанс на органите да санкционират нарушителя

Прочетете повече прочетете повече

МЗ въвежда електронна система за управление на имунизациите и намалява административната тежест за лекарите

Въвеждането на електронната система премахва редица досегашни задължения за лекарите, като годишните планове и отчетите на хартиен носител

Прочетете повече прочетете повече

Номинационната комисия за КПК определи датата за изслушване на членовете

Подадена е декларация от председателя на Комисията по досиетата, че при извършената проверка не са открити документи за принадлежност на Натина-Зиколова към органите на Държавна сигурност

Прочетете повече прочетете повече

Бившият вътрешен министър Калин Стоянов пита Радев защо е помилван "Българският Ескобар"

Помилваният от президентската институция през 2022 г. Огнян "Тополнишкия" отново е задържан през февруари 2025 г. от служители на ГДБОП, този път в момент на сделка с 4 кг кокаин

Прочетете повече прочетете повече

Водещи новини

Последни новини

Най-четени