Следим българското разследване срещу предполагаемата руска шпионска мрежа. Това заяви днес генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг на пресконференция в отговор на въпрос, цитиран от БТА.
НАТО постоянно полага усилия за защита на поверителните данни, добави той. Столтенберг изрази подкрепа за усилията на нашата страна срещу незаконните руски действия на българска земя. Ще обсъдим утре отношенията с Русия, която в последните години предприема агресивни действия срещу отделни държави и прави опити да се намеси в демократичните процеси в нашите страни, като се старае да подкопава доверието в демократичните институции и в изборите, допълни той по повод предстоящото двудневно заседание на външните министри от НАТО.
Йенс Столтенберг написа в личния си профил в Twitter, че е обсъдил казуса с премиера на България Бойко Борисов и определи страната ни като "един надежден съюзник". "Обсъдихме различни въпроси от работата на НАТО, включително отношенията с Русия", добави генералният секретар.
Just spoke with PM @BoykoBorissov of #Bulgaria, a reliable Ally. We discussed various issues on #NATO's agenda, including our relations with #Russia.
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) March 22, 2021
Много държим поверителните данни в държавите от алианса да бъдат защитени и служителите с достъп да бъдат правилно проверявани, отбеляза още генералният секретар. По неговите думи отношенията НАТО-Русия са трудни от известно време и това се дължи на поведението на Москва. "Руският президент Владимир Путин носи крайната отговорност за действията на руската държава, включително за опитите за убийство на опоненти. Много сме загрижени от съобщенията за обещания от Москва да осигурява награди за убийството на войници от алианса в Афганистан. Ще останем твърди, но и ще се стремим да поддържаме диалога с руските власти. Дори отношенията да не се подобрят, трябва да се запази контролът над въоръженията", поясни Столтенберг.
Той съобщи, че все още всички възможности остават открити за бъдещето на мисията в Афганистан. Столтенберг отбеляза, че на предстоящото двудневно заседание на външните министри ще бъдат обсъдени също заплахите от Китай, тероризма, киберсигурността и хибридните нападения.