Нека националното предателство се извърши сега - призив в Конгреса на САЩ България да реши спора със Северна Македония до седмици

Клаудия Тени (от републиканците) и Уилям Кийтинг (демократ) са изпратили писмо до посланика на София във Вашингтон Тихомир Стойчев

Клаудия Тени и Уилям Кийтинг
Клаудия Тени и Уилям Кийтинг Източник: Syracuse.com/Wikipedia

България трябва да постигне "окончателно решение" на спора със Северна Македония, за да може тя, заедно с Албания, да започне преговорите си за членство в Европейския съюз "преди края на годината". Това се казва в писмо, изпратено от двама членове на комисията за външна политика на Камарата на представителите на Съединените щати, Клаудия Тени (от републиканците) и Уилям Кийтинг (демократ), до посланика на София във Вашингтон Тихомир Стойчев.

 

Кийтинг е и председател на подкомисията, която трябва да отговаря за региона. В краткото писмо не се дават подробности как би могло да стане това, но то се вписва в коментарите на американски и европейски представители от последните месеци в подкрепа на решаване на спора. То съвпада и с обсъждането в Скопие на сериозната, според различни политици, възможност за пробив със София, който да даде възможност да се свали ветото за начало на преговори, наложено от България заради двустранния спор.

 

Тази задача е трудно осъществима. До края на годината остават по-малко от шест седмици, а в България още няма дори редовно правителство, макар Северна Македония да дава знаци, че продължава да се надява на промяна при служебното. Като възможност за утвърждаване на потенциален пробив (и сваляне на ветото) Скопие вижда Европейския съвет в средата на декември или дори по-късно, през януари; лидерите обаче могат, дори ако има пробив, да одобрят само даването на дата за т. нар. първа междуправителствена конференция (същинското начало на преговорите), която едва ли би била преди коледните празници.

 

Въпреки това документът, обединил представители на демократите и републиканците, е знак, че проточилият се спор все повече се забелязва в Съединените щати.

 

В писмото, където двамата представители се обръщат към посланик Тихомир Стойчев, се споменава изслушването за Западните Балкани в подкомисия за външни работи в Камарата на представителите.

 

Там заместник-помощник държавният секретар Габриел Ескобар говори в края на октомври за ситуацията в региона и приоритетите на САЩ, а текстът на писмото гласи, че слушателите били убедени и признали, че "Западните Балкани са сложен, динамичен и геостратегически регион в Европа", положил усилия за влизане в ЕС и частично (Албания, Северна Македония и Черна гора) присъединил се към НАТО.

 

"Същевременно членовете на конгреса признаха, че макар Северна Македония и Албания да са изпълнили изискванията, за да започнат присъединителни преговори с Европейския съюз, остава спор между страната ви и Северна Македония, който възпрепятства Албания и Северна Македония да започнат тези преговори", продължава писмото.

Иизточник: Гласове

Още от "Политика"

Андрей Ковачев: Категорично този път има сигнали, че ще бъдат махнати всички пречки за приемането ни в Шенген и по суша

Ковачев коментира, че се очаква с голям интерес утрешната среща, в Будапеща, на министрите на вътрешните работи на България, Румъния и Австрия

Прочетете повече прочетете повече

ИТН разговаря с БСП за подкрепа на кандидатурата на Силви Кирилов за председател на НС

Йорданов коментира критиките, свързани с влизането на Кирилов в "домовата книга": "Нито ние, нито БСП участвахме в тези изключително глупави поправки в Конституцията"

Прочетете повече прочетете повече

След политическите си назначения в КС Радев повторно го сезира за промените в Конституцията, извършени от 49-ото НС

В искането си до Конституционния съд държавният глава отбелязва, че повторното сезиране ще даде възможност да бъдат изяснени редица спорни моменти

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени