Некомпетентността на ПП по темата "Енергетика" пролича в дебат Теменужка Петкова - Венко Сабрутев

"Ще ви организираме един образователен курс защото тези 7 месеца не са ви били достатъчни" - обеща Петкова на Сабрутев

Теменужка Петкова и Венко Сабрутев
Теменужка Петкова и Венко Сабрутев Източник: Скрийншот видео кадър

Бившият енергиен министър и настоящ депутат от ГЕРБ Теменужка Петкова и Венко Сабрутев от "Продължаваме промяната", който беше член на Комисията по енергетика в 47-мия парламент, кръстосаха шпаги в ожесточен дебат по темата "Енергетика", излъчен в студиото на bTV.

 

Петкова отбеляза, че това, на което е станало свидетел обществото е безотговорно отношение към енергетиката, която е ключова за икономиката и хората. Според Петкова ПП не познава енергетиката и нейните проблеми, което олицетворява хаоса по темата. Вие продадохте българската енергетика на руската страна, захапа я Сабрутев. Петкова обаче не му остана длъжна, като му отговори, че ПП са върнали посредниците в енергетиката, дали са я на офшорки и са продължили да внасят руски газ през посредници.

 

Петкова обвини ПП, че лъжат, че Петков е договорил седем танкера с газ. Петкова призова ПП да не се занимават с ГЕРБ и с Бойко Борисов. Така тя отговори на въпрос на Венко Сабрутев дали бившите управляващи ще пенсионират Борисов, ако не спечелят изборите на 2 октомври. 


Теменужка Петкова: "На първо място трябва да кажем, че енергетиката е ключов сектор пряко свързан с националната сигурност. Касае всяко семейство и бизнес и затова е важно да бъде управлявана компетентно и отговорно. За съжаление това на което бяхме свидетели през послдните месеци е безотговорно управление. То доведе до хаос.


Венко Сабрутев: "Това което се случва днес в енергетиката е резултат в последните 5 години. Енергетика не се гради от днес за утре. За да видим защо имаме криза трябва да видим какво се случи в последните 5 години. Това би трябвало да стане ясно от така наречената пътна карта с Газпром - стратегически документ, който определя развитието на газопреносната система в България. От който международен догвор се оказа, че нямаме копие от него".

 

Теменужка Петкова: "Въпросите, които Сабруев зададе, показват защо енергетиката е в хаос. Защото тези хора от ПП, на първо място не познават сектора. Това което Сабрутев цитира е един малък хаос който олицетворява големия хаос в нергетиката".

 

И продължи: На първо място, относно пътната карта - ако сте прочели прессъобщението на вашия кабинет в последния му работен ден, качено на сайта на МС, става ясно, че е направена проверка във връзка с "Балкански проект". Вие я наричате международен договор, а тя е една паметна бележка и е предоставена на проверяващите 2 междуведомствени комисии.

 

Така че тази пътна карта е предоставена и е в ДАНС. Националната сигурност е пряко свързана с енергетиката. Това което ние знаем, а вие не знаете е, че този сектор е ключов за националната сигурност. Това което ние сме правили, е било пряко свързано с нашите отговорности като политици.


Венко Сабрутев: Защо тази пътна карта се крие..


Теменужка Петкова: Престанете с вашите опорни точки, никой не крие нищо. Вие сте тези които подписахте меморандум с "Джемкорп" и дадохте цялата енергетика на България. Сложихте я на масата и я предоставихте на офшорна компания с руски капитали. Вие ли ще ни говорите за руско влияние при положение, че вашия министър на финансите и вицепремиер и може би премиерът ви бяха на редица срещи с Лукойл. Вие ли, които върнахте посредниците и продължихте да внасяте руски газ, недейте. С опорни точки енергетика не се управлява, държава още по-малко.

 

Петкова обясни, че няма и не е имало доклад на ДАНС, както обясняват от "Промяната", че Балкански поток ще развърже ръцете на Русия за инвазия в Украйна. "Дългият отговор се съдържа в това, че "Балкански поток" е построен след решение на 44 НС. Това решение на българския парламент е публично, може да го видите и да се запознаете с него. Вичко това, което е разписано в решението, е изпълнено. Изграден е по всички европейски правила, спазени са всички изисквания по отношение на газовата директива, проведени са публични търгове за капацитет". 

 

Сабрутев се закани като се върнели в управлението да разнищят детайлите по енергийната политика на ГЕРБ. "Дали вие ще се върнете, зависи от българските граждани на 2 октомври", контрира го Петкова.

 

Тя отново обясни, че ГЕРБ са за 100% диверсификация на доставките от "Газпром": "Ето я газовата връзка с Гърция, за която вие лъжете българските граждани, че тя се строи 12 години. Тази лъжа трябва да бъде развенчана (показва карта, бел. ред.). Природният газ трябва да мине през цяла Турция и този газопровод стана готов на 30 ноември 2019 година. Този проект, който е гръцката връзка, минава през Гърция, Албания и той стана готов на 30 декември 2020 г. Знаете ли откога азерската газ е в България? От 1 януари 2021г.! Ние проведохме преговори с азерската страна и постигнахме 30 долара на мегаватчас. Това, което вие направихте, е да договорите останалите количества, но кажете на българските граждани, че те са на пазарната цена, не на договорената. Затова вашите опорки просто не работят, г-н Сабрутев"


Венко Сабрутев: "Това което ние направихме е да върнем възможността".


Теменужка Петкова: "Нищо не правихте. Ние осигурихме възможността да върнем гръцката връзка. Защо не приключихте вие всичко на 31 декември? Защо Кирил Петков отиде в Гърция и завъртя крана? Виждате, че проектът е на акт 14".

Венко Сабрутев: "Ние договорихме необходимите колчичества на газ от алтернативните  доставчици, не както казва г-жа Петкова от един. Ние направихме реално диверсификация. В условия на криза в цяла Европа. Служебният кабинет не намери слотове за разтоварването. Не ни стигнаха няколко дена да разтоварим втечнения газ".


Теменужка Петкова: "Важно е българските граждани да разберат каква е истината. Това което г-н Сабрутев казва, че са договрили прословутите 7 танкера, е поредната неистина. Това, което на практика направиха, е че всъщност няма документ. Вие знаете ли какво е да договориш количества? Хората имат право да знаят истината. Вие не им я казвате. Газовата криза е благодарение на вас (отново показва схема, бел. ред.). Това са доставките на природен газ от "Газпром", но от няколко дъщерни на "Газпром" компании. И тези компании през дъщерни фирми на "Газпром" доставят газ на по-висока цена (показва фактура, бел. ред.). Това е отново руски газ, но по скъп. 

 

Математиката ли ви куца, опита да се заяде Венко Сабрутев.

 

На вас ви куца не само математиката, отговори Теменужка Петкова. "Г-н Сабрутев, отново не сте подготвен. Дори не сте си направили труда да видите как се определя цената по договора с "Газпром". Колегата Добрев призова Асен Василев и Кирил Петков на дебат. Ако искате, явете се и ще ви обясним как се изчислява цената. Не се смята така както вие се опитвате в момента. Това е някаква ваша математика на "Промянта", вие може би сте променили и математиката? Българският потребител плаща по-висока цена на газа благодарение на ПП, които върнаха посредниците. Отново внасяме газ от "Газпром", но на по-висока цена. Г-н Сабрутев, препоръчвам ви да се запознаете с един доклад на вашия директор на "Булгаргаз", в който вашият директор посочва тази цена. Тя не е прогнозна, а се смята на база на формула- не примитивно, както вие си мислите. Ще ви организираме един образователен курс, защото тези 7 месеца не са ви били достатъчни", подробно обясни бившият енергиен министър Теменужка Петкова. 

 

Още от "Политика"

Министър-председателят Росен Желязков пристигна във Ватикана за тържествената литургия по повод началото на понтификата

Във водената от премиера българска делегация участват също вицепремиерите Атанас Зафиров и Гроздан Караджов, както и посланикът на страната ни към Светия престол Костадин Коджабашев

Прочетете повече прочетете повече

ИТН се събира на Национална конференция, ще избират ръководство на партията

Предвиденият дневен ред включва избор на председател на ИТН, приемане на нов устав, както и избор на Изпълнителен съвет и арбитражно-контролна комисия по предложение на председателя

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени