НС гласува промени в Закона за администрацията

Предстои окончателно приемане на промени в Закона за обществените поръчки

Народното събрание
Народното събрание Източник: Zonanews

С първо гласуване на промените в Закона за администрацията и окончателно приемане на промени в Закона за обществените поръчки ще започне работата си парламентът, съобщи БНР. Промените в Закона за администрацията уреждат кой може да замества вицепремиера, на когото министър-председателят е възложил да изпълнява неговите функции при отсъствие от страната или ползване на отпуск, а той по обективни причини не може да изпълнява дадените му правомощия. Предлага се при подобен случай по своя преценка премиерът с писмена заповед да определя министър от кабинета.

 

Промените в Закона за обществените поръчки влизат за окончателно приемане. Те обединяват две предложения, приети на първо четене – от Министерския съвет и от депутата от ПП-ДБ Божидар Божанов. Предвижда се да бъде създаден постоянно действащ Експертен консултативен съвет към министъра на финансите като съвещателен орган по въпросите, свързани с прилагането на закона.

 

Въвежда се и задължение за публичните възложители да поставят екологични изисквания при поръчки за доставки и услуги над определени прагове. Например при възлагане на превози по автобусни линии ще бъдат поставяни критерии за чисти превозни средства, определени с наредба на транспортния министър.

 

С други текстове частните лечебни заведения ще трябва да прилагат Закона за обществените поръчки, ако повече от половината от приходите им са от държавния или общинския бюджет, или от бюджета на Здравната каса. Депутатите трябва да довършат на второ четене и Закона за биологичното разнообразие, чието приемане започна миналата седмица.

 

Парламентът ще разгледа на второ четене промените в Закона за енергетиката. Ключовите поправки имат за цел да либерализират изцяло пазара на ток в България. Основната промяна в Закона предвижда Националната електрическа компания от 1 юли 2024 г. да престане да бъде обществен доставчик и да отпадане задължението КЕВР да определя квоти за производство на ток за бита от страна на държавните електроцентрали.

 

Премиерът Николай Денков вече увери, че след въвеждане на либерализацията на пазара на едро цената на тока за бита няма да се увеличи. Регулираните цени за крайните битови потребители ще останат до 1 януари 2026 г.

Още от "Политика"

Андрей Ковачев: Категорично този път има сигнали, че ще бъдат махнати всички пречки за приемането ни в Шенген и по суша

Ковачев коментира, че се очаква с голям интерес утрешната среща, в Будапеща, на министрите на вътрешните работи на България, Румъния и Австрия

Прочетете повече прочетете повече

ИТН разговаря с БСП за подкрепа на кандидатурата на Силви Кирилов за председател на НС

Йорданов коментира критиките, свързани с влизането на Кирилов в "домовата книга": "Нито ние, нито БСП участвахме в тези изключително глупави поправки в Конституцията"

Прочетете повече прочетете повече

След политическите си назначения в КС Радев повторно го сезира за промените в Конституцията, извършени от 49-ото НС

В искането си до Конституционния съд държавният глава отбелязва, че повторното сезиране ще даде възможност да бъдат изяснени редица спорни моменти

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени