След дълъг дебат народните представители отхвърлиха Проекта на решение за прекратяване на Споразумение между правителството на България и правителството на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната, внесен от "Възраждане".
Проекторешението беше подкрепено само от групата на "Възраждане", докато другите парламентарни групи гласуваха "против" и "въздържал се", съобщи БГНЕС. ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС, един депутат от БСП и ИТН гласуваха "против", а един депутат от ПП-ДБ, 16 депутати от БСП и независимият депутат Радостин Василев гласуваха "въздържал се".
Преди гласуването депутати от различни парламентарни групи дебатираха по предложението на "Възраждане".
"Разбирам защо всеки път повдигате този въпрос и то в този ключов за сигурността на света, не само на Европа, момент. Ще бъде, според мен, равносилно на национално предателство ако ние вземем решение да прекратим точно в този ключов момент това Споразумение, защото всички експерти, които се изказаха в комисия по външна изложиха поредица от аргументи за ползите за въоръжените сили на България от тези споразумения", каза Екатерина Захариева от ГЕРБ и прочете част от текста в споразумението: "Договорените съоръжения и обекти са публична държавна собственост на България. Те се използват при пълно зачитане на суверенитета и законите на Р България. Законодателството, което се прилага на тях е на Р България. Ръководителите са български военни", посочи тя.
Цончо Ганев от "Възраждане" е категоричен, че на територията на страната не трябва да има чужди военни бази. "Това, което в момента се внушава, че тези бази са под българско ръководството и са български не е истина по най-простата причина - нека някой да се опита да влезе там. Базите са разделени на две и летищата са разделени на две - има българска част, в която отива военната ни комисия, има и американска част, в която не влиза никой, единственият който евентуално може да влезе трябва да е ранг на генерал и да иска предварително разрешение от този, който седи на чело в американската част", каза той и уточни, че никой не знае какво се случва в базите.
Христо Гаджев от ГЕРБ коментира, че съжалява, че тази "политическа дъвка за натовските бази" отново се вкарва в парламента. Той каза, че е удивен от припокриването на "Възраждане" с партията на Волен Сидеров "Атака". Според него темата няма смисъл да бъде обсъждана, мнение по нея са давали множество експерти. "Цитираните бази са си български и служителите там са български", добави Христо Гаджев (ГЕРБ).
Кристиан Вигенин от БСП каза, че толкова глупости са се чули в дебата, че той не може да си представи как по такава сериозна тема може да се говори по този начин и разкритикува "Възраждане". "Поставяте една много важна тема, но за съжаление, както много често правите, че важните теми така ги представяте и защитавате, че накрая ги обезсмисляте. Не разбрах като говорим за достойнство, един от основните аргументи беше, че не ни плащат. Е като ни плащат ще имаме ли достойнство?", попита той и призова да бъдат сериозни по тази тема.
"Държите се като "Атака" от Али експрес", отбеляза Вигенин. Той каза, че само за тази година българо-американските съоръжения са планирали и ще реализират съвместни 24 учения, в които участват американски и български военни в страната и 15, които ще се проведат в чужбина.
"Всяко едно учение се командва и от двете страни. Не знам как говорите на едро и обвинявате не знам в какво висшите български военни, защото има съвместен български комитет, които управлява тази база. Той се състои от българска страна от 13 висши военно служещи и зам.-председател е зам.-началникът на отбраната. Част от хората в съвместния комитет са бригаден генерал Станимир Йорданов, бригаден генерал Радостин Илиев, бригаден генерал Васил Събински, бригаден генерал Николай Караиванов, бригаден генерал Петьо Мирчев, бригаден генерал Димитър Хлебаров и др.", каза още той.