Отхвърлиха предложението на ГЕРБ-СДС за изслушване на Кирил Петков относно мерките за овладяване на ценовата криза

По предложение на ГЕРБ-СДС ще бъде изслушан ръководителя на Оперативно-координационната група за евакуацията и настаняването на бежанците от Украйна Валери Рачев

Десислава Атанасова, ГЕРБ-СДС, Народно събрание
Десислава Атанасова, ГЕРБ-СДС, Народно събрание Източник: Zonanews

Парламентът ще изслуша председателя на Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет относно състоянието на кризисните центрове и готовността за предоставяне на експертна и преводаческа помощ. Това решиха депутатите с приемането на програмата на Народното събрание за тази седмица в началото на днешното пленарно заседание.

 

В дневния ред, по предложение на ГЕРБ-СДС, е предвидено и изслушване на ръководителя на Оперативно-координационната група за евакуацията и настаняването на бежанците от Украйна Валери Рачев относно мерките на правителството, свързани с бежанската вълна. В четвъртък е включено и изслушване на управителя на Националната здравноосигурителна каса Петко Салчев относно реформите за отпускане, изплащане, ремонт и контрола за предоставянето на помощни средства и приспособления за нуждите на хората с увреждания.

 

Не беше прието предложението на ГЕРБ-СДС за изслушване на премиера Кирил Петков относно мерките за овладяване на ценовата криза. Парламентът обсъжда и проекторешение за приемане на процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за управител на Българската народна банка (БНБ), изслушване и избор от Народното събрание (НС). Точката беше включена в програмата на Народното събрание по предложение на "Има такъв народ".

 

Първоначално със 101 гласа "за", 32 "против" и 62 "въздържал се" депутатите включиха в програмата процедурните правила за избор на управител на БНБ, но след това беше поискано прегласуване, което впоследствие беше отменено заради липса на кворум.

 

Председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова коментира, че отново сме свидетели на прецедент в пленарната зала. В 9:15 часа вече НС няма кворум и то защото мнозинството на "Продължаваме Промяната" не се регистрира – нещо, за което месеци наред твърдяхте, че е прийом на опозицията, посочи тя. Защо се случи това, попита тя и си отговори – защото вероятно на коалиционен съвет управляващите не са се разбрали как да заменят изискванията с много по-ниски за управител на БНБ.

 

ГЕРБ-СДС настоя процедурните правила, както беше предложено, да бъдат обсъдени, защото Народното събрание е органът, който трябва да вземе едно такова важно решение. Влязохте в супер странна хипотеза едно прието вече решение да бъде прегласувано, което е недопустимо, посочи председателят на парламентарната група Десислава Атанасова. Ако считате, че при второто гласуване няма кворум, може да поискате трето гласуване, както не веднъж сте правили, когато очаквате друг резултат, или да прекратите заседанието на НС, обърна се тя към председателя на парламента.

 

Щом никой не е оспорвал кворума и има 62 гласа, решението е прието, заключи председателят на ПГ "Има такъв народ" Тошко Йорданов, цитирайки колежката си и бивш председател на 45-то и 46-то НС Ива Митева. При първото гласуване има валидна воля и на това основание точката е приета, обяви председателят на парламента Никола Минчев и уточни, че е отменил прегласуването.

Източник: Budilnikbg.com

Още от "Политика"

Премиерът Димитър Главчев посети днес СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев”

При посещението в лечебното заведение на премиера днес стана ясно, че процедурата за закупуване на нов рентген е приключила и предстои финализирането на тази за скенер

Прочетете повече прочетете повече

Хампарцумян: Най-важната предпоставка за ръста на инфлацията е това, че догонваме европейския пазар

Нещото, което регулира цените да бъдат пазарни, са конкуренцията и контролът. Това, че цените са по-високи показва институционална слабост, обясни финасистът

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът и министър на външните работи Димитър Главчев ще участва в Срещата на Съвета на ОИСР на ниво министри

В момента в ОИСР членуват 38 държави, сред които най-развитите икономики от Европа, Северна Америка, Южна Америка и Азия, съставляващи 70 % от глобалното производство и търговия

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени