Пълен обрат: ЦИК реши да се броят 100% от машинните разписки и в страната, и в чужбина

Решението беше подкрепено от 12 от 15-те членове на комисията

Централната избирателна комисия излезе с ново решение - 100 процента преброяване на контролните разписки от машинния вот от Секционните избирателни комисии. Това потвърдиха от ЦИК. Предложението направи заместник-председателят на комисията Емил Войнов и след дълга и бурна дискусия при гласуването то бе подкрепено от 12 от 15-те членове на ЦИК. Основният мотив бе създалата се ситуация с допълнителните машини за гласуване, собственост на "Сиела Норма".
 
Войнов обясни решението: "Във връзка със създаденото напрежение в обществото през носените дни покрай разкритията за допълнителни 427 машини, което е изцяло заслуга на изпълнителя "Сиела Норма" и с оглед гарантиране доверието в изборния процес".
 
Председателят на ЦИК Камелия Нейкова също коментира че ситуацията е безпрецедентна и трябва да се възстанови доверието в машинния вот. "Може би, за да се успокоят всички и един път завинаги да се премахне всякакво съмнение и спекулация с машинното гласуване, може би трябва да се изброят тези разписки. Но, в крайна сметка резултатите от гласуването се съдържат във финалния протокол от машината. Това преброяване не влияе на изборния резултат".
 
Двамата говорители на ЦИК - Росица Матева и Цветозар Томов гласуваха против, защото не бе възприето тяхното предложение да се броят 100 процента разписките, но от ЦИК. Томов подчерта, че преуморените членове на секционните комисии ще допуснат грешки при ръчното броене, а в чужбина това ще създаде много затруднения при 100-процентното броене.

Още от "Политика"

Бойко Борисов: Имаме три ясни цели – по-високи пенсии, по-силна икономика и по-активни граждани

Днес на среща с Българската асоциация на дружествата за доброволно пенсионно осигуряване обсъдихме как можем да продължим реформата, съобщи лидерът на ГЕРБ

Прочетете повече прочетете повече

Служебното управление тегли нов дълг от 150 млн. евро – общият заем достигна 900 млн. от началото на годината

Вусловията на удължителен бюджет МС може да поема държавен дълг за рефинансиране на дълга в обръщение до размера на годишните погашения по държавния дълг, поет до началото на съответната бюджетна година

Прочетете повече прочетете повече

Представители на ГЕРБ се срещнаха с представители на наблюдателната мисия на ОССЕ

Представителите на ГЕРБ настояха ОССЕ да осигури засилено наблюдение върху целия изборен процес в страната и да следи за спазването на всички международни стандарти за честни и свободни избори

Прочетете повече прочетете повече

Кабинетът сезира КС заради решението на парламента за Съвета за мир

В мотивите е записано, че решението на НС противоречи на принципа на правовата държава, на принципа на разделение на властите и на правомощието на МС да осъществява вътрешната и външната политика на страната в съответствие с Конституцията и законите

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени